Բանկերը տնտեսության շարժիչ ուժն են, ՀԱՅԷԿՈՆՈՄԲԱՆԿԸ տարեցտարի կատարելագործում է օնլայն և մոբայլ համակարգերը, ինչի շնորհիվ կարողանում ենք մրցունակ լինել շուկայում:
Tert.am-ի հետ հարցազրույցում ասել է ՀԱՅԷԿՈՆՈՄԲԱՆԿԻ խորհրդի նախագահ Սարիբեկ Սուքիասյանը։
Հարցազրույցում ՀԱՅԷԿՈՆՈՄԲԱՆԿԻ խորհրդի նախագահն անդրադարձել է նաև ՀՀ-ում բանկային համակարգի զարգացման ներկա միտումներին ու տնտեսությանն առնչվող մի շարք թեմաների։
-Պարոն՛ Սուքիասյան, տեխնոլոգիաները և տեղեկատվությունը կարևոր հմտություններ են 21-րդ դարում: Որքանո՞վ է ՀՀ բանկային համակարգը համընթաց քայլում ՏՏ ոլորտի նոր զարգացումների հետ:
-Այսօրվա իրականությունն արդեն անհնար է պատկերացնել առանց թվային տեխնոլոգիաների, բանկային համակարգն՝ առավելապես: Հայաստանյան բանկերն այսօր միջոցներ չեն խնայում ամենաառաջադեմ տեխնոլոգիաները ձեռք բերելու և հաճախորդների սպասարկումն ավելի հարմարավետ դարձնելու համար:
Ներկայումս հայաստանյան բանկերի միջև առկա է բավականին լուրջ մրցակցություն: Հաճախորդը հնարավորություն ունի համեմատելու բանկերի կողմից առաջարկվող պրոդուկտների, մատուցվող ծառայությունների և սպասարկման որակը, ընտրելու իր պահանջմունքները լավագույնս բավարարող ֆինանսական հաստատությունը:
ՀԱՅԷԿՈՆՈՄԲԱՆԿԸ բավականին խոշոր գումարներ է ծախսում նոր տեխնոլոգիաների ձեռքբերման և սպասարկման համար, տարեցտարի կատարելագործում է իր օնլայն և մոբայլ համակարգերը, ինչի շնորհիվ կարողանում ենք մրցունակ լինել շուկայում և առավելագույնս բավարարել մեր հաճախորդների պահանջմունքները՝ ընդլայնելով առցանց իրականացվող գործարքների շրջանակը: Այժմ մեր հաճախորդներն ունեն նաև թվային քարտեր ձեռք բերելու հնարավորություն:
Բանկի անխափան գործունեությունն ապահովելու նպատակով անցյալ տարի իրականացրեցինք սերվերների վերազինում, շարունակաբար իրականացնում ենք նոր սերնդի տեխնիկայի ձեռքբերում՝ մետաղական քարտերի տպագրության համար նախատեսված էմբոսեր, նոր սերնդի բանկոմատներ և էլեկտրոնային ստորագրության ապահովման համար անհրաժեշտ տեխնիկա:
-Ինպե՞ս կգնահատեք ՀԱՅԷԿՈՆՈՄԲԱՆԿԻ դերը Հայաստանում բանկային ոլորտի զարգացման գործում: Ինչպիսի՞նն էր նախորդ տարին բանկի համար, ի՞նչ ձեռքբերումներ կընդգծեք:
-2023թ.-ի ընթացքում Բանկն իրականացրեց բաժնետոմսերի երկու հաջող տեղաբաշխում, ինչի արդյունքում Բանկի կապիտալն ավելացավ ավելի քան 3 մլրդ ՀՀ դրամով, իսկ բաժնետերերի քանակն աճեց մոտ 1200-ով՝ կազմելով մոտ 7000 բաժնետեր: Սա կրկին անգամ խոսում է ՀԱՅԷԿՈՆՈՄԲԱՆԿԻ նկատմամբ շարունակական վստահության մասին:
Հատկապես կարևորելով փողերի լվացման և ահաբեկչության ֆինանսավորման դեմ պայքարի գործառույթի պատշաճ իրականացումը՝ անցյալ տարվա ընթացքում ՀԱՅԷԿՈՆՈՄԲԱՆԿՈՒՄ ներդրվեց «Siron» ծրագրային լուծումների փաթեթը, որը ներկայումս հանդիսանում է աշխարհում ֆինանսական հանցագործությունների բացահայտմանն ուղղված ամենաառաջադեմ ու ամենալայն տարածում ունեցող հարթակներից մեկը։ Այն հատկապես արժեքավոր է այսօրվա իրականության համար, երբ օրեցօր փոփոխության են ենթարկվում տարբեր երկրների, տարբեր անձանց նկատմամբ կիրառվող պատժամիջոցները: ՀԱՅԷԿՈՆՈՄԲԱՆԿՆ ավանդաբար խստագույնս հետևում է  փողերի լվացման և ահաբեկչության ֆինանսավորման դեմ պայքարի միջոցառումների իրականացմանը, զերծ է մնում պատժամիջոցների տարբեր ցանկերում հայտնված երկրների, բանկերի և հաճախորդների գործարքների սպասարկումից:
Ինչ վերաբերում է բանկային պրոդուկտներին, Բանկն առաջինը ՀՀ-ում սկսեց թողարկել «Visa Infinite» և «Visa Platinum» մետաղական քարտեր, որոնք հաճախորդին տարբեր առավելություններ են ընձեռում: Միշտ նպատակ ենք ունեցել հատուկ տեղ զբաղեցնել էքսկլյուզիվ պրոդուկտներ առաջարկող լավագույն բանկերի շարքում:
Նախորդ տարվա ընթացքում Բանկը ներդրեց բազմաթիվ առավելություններով հագեցած «Visa Guru» քարտը, «ԹԵԼ-ՍԵԼ» ՓԲԸ-ի հետ համագործակցության արդյունքում սկսեց թողարկել քոբրենդ (վիրտուալ) քարտեր, միացավ անկանխիկ գործարքներից կենսաթոշակի և նպաստի հետվճարի ծրագրին: Իհարկե, եղել են նաև այլ նոր պրոդուկտներ, ծրագրեր, որոնց մասին կարող եք տեղեկանալ՝ այցելելով ՀԱՅԷԿՈՆՈՄԲԱՆԿԻ կայք:
-Պարո՛ն Սուքիասյան, այսօր ի՞նչ խնդիրներ կան մեր երկրի բանկային համակարգում, որոնք հրատապ լուծում են պահանջում: Որքանո՞վ են այսօր բանկերը նպաստում ՀՀ տնտեսական աճին:
-Բանկերը տնտեսության շարժիչ ուժն են, առանց բանկերի տնտեսությունը պարզապես անհնար է պատկերացնել: Հակառակ բնակչության  մի ստվար հատվածի կարծիքի՝ ՀՀ-ում բոլոր բանկերը, բացառությամբ ՀՀ կենտրոնական բանկի, մասնավոր են և հանդիսանում են շահույթ հետապնդող կազմակերպություններ՝ ինչպես ցանկացած բիզնես, խոշոր հարկատուներ են, ուստի և մեծապես նպաստում են տնտեսական աճին: Ինչպես գիտենք, հայերն ավանդաբար ձգտում են իրենց սեփական տունն ունենալ, ինչը հիմնականում հնարավոր է դառնում հենց բանկերի տրամադրած հիպոտեկային վարկերի շնորհիվ:
Բանկերն իրենց վարկավորման ծրագրերով մեծապես աջակցում են նորաստեղծ բիզնեսին, իսկ հետագայում նաև ընդլայնվելու հնարավորություն են ընձեռում: Տնտեսվարող սուբյեկտները, ստեղծելով հավելյալ արժեք՝ սկսում են հարկ վճարել: Ինչպես տեսնում եք, սա շղթայական մի ռեակցիա է, որի մասնակիցները նպաստում են միմյանց բարօրությանը, և բոլորը միասին նպաստում են երկրի տնտեսական աճին:
Իհարկե, երկրի տնտեսության, այդ թվում նաև բանկերի համար լինում են մարտահրավերների ժամանակներ ևս, սակայն պիտի ասեմ, որ մշտապես կարողացել ենք վերահսկելի պահել իրավիճակը՝ դրանով առանձնանալով հարևան երկրներից, որտեղ ցնցումային իրավիճակները շատ ավելի ցավոտ են եղել երկրի տնտեսության և բնակչության համար: Սրան, իհարկե, մեծապես նպաստել է ՀՀ կենտրոնական բանկի կողմից ինքնուրույն, առանց կողմնակի միջամտությունների որոշումներ կայացնելու հանգամանքը:
-Հայաստանում այս տարվանից փուլային եղանակով ներդրվում է ֆիզիկական անձանց եկամուտների համընդհանուր հայտարարագրման համակարգը: Ձեր կարծիքով, արդյո՞ք մասնավոր սեկտորը ևս չպետք է հրապարակային լինի իր տվյալների բազաների առումով, հատկապես, որ Ձեր ղեկավարած կառույցները գործում են հենց այդ չափորոշիչով:
-Ֆիզիկական անձանց եկամուտների հայտարարագրման համակարգի ներդրումը, ինչ խոսք, կարևոր քայլ է, սակայն կան քայլեր, որոնք մինչ այս համակարգի ներդրումն արդեն պիտի ձեռնարկված լինեին: Խոսքս հատկապես վերաբերում է ՀՀ խոշոր հարկատու հանդիսացող կազմակերպություններին, որոնց գործունեությունը պետք է առավելագույնս թափանցիկ լինի հասարակության համար. նրանք պետք է հրապարակեն իրենց հաշվեկշիռը, ղեկավարների աշխատավարձերը, արտաքին աուդիտի եզրակացությունը և առաջիկա 3 տարիների զարգացման ռազմավարական ծրագիրը: Եթե այս կազմակերպությունները բաժնետոմսերի տեղաբաշխում են իրականացնում, արդյո՞ք այս ամբողջ տեղեկատվությունը չպիտի հասանելի լինի արտաքին և ներքին պոտենցիալ ներդրողների համար:
Չէ՞ որ այս պայմանների ապահովումը խոսում է ընկերության թափանցիկության և ներդրողի համար գրավիչ լինելու մասին: Ներդրողը պիտի հնարավորություն ունենա իր համար ճիշտ գնահատելու ներդրման շահավետությունը, օրինակ՝ ավա՞նդ ներդնել, թե՞ բաժնետոմսեր ձեռք բերել:
Ինչու՞ են ՀՀ 1000 հարկատուների շրջանում միշտ նույն կազմակերպությունները, ինչու՞ ՀՀ-ում փոքր ձեռնարկությունները չեն ձգտում դառնալ միջին, միջինը՝ խոշոր: Սա բազմաթիվ հարցերի տեղիք է տալիս: Պետության տնտեսական քաղաքականությունը պիտի ուղղված լինի այս տրանսֆորմացիային նպաստելուն, հակառակ դեպքում մենք առաջընթաց չենք ունենա կամ էլ կունենանք շատ թույլ տեմպեր:
-Հայաստանի կառավարությունը որոշեց իր վրա վերցնել Արցախի Հանրապետության բանկային պարտավորությունների ու վարկային բեռի մի մասը: Բնականաբար, այդ ամենն արվեց ֆինանսական կազմակերպությունների աջակցությամբ: Պարո՛ն Սուքիասյան, ինչպե՞ս կգնահատեք մասնավորի ներդրումն այս հարցում:
-Առաջնահերթ կարևոր էին կառավարության ձեռնարկած քայլերն այդ դժվարին իրավիճակում: Նույնիսկ չէի էլ պատկերացնում, որ կառավարությունն իր վրա կվերցնի կորուստները, այդքան արագ ու արդյունավետ կկազմակերպի բռնի տեղահանվածների կացության հարցերը: Մեր միջազգային գործընկերները զարմանում էին, որ հարյուր հազարից ավելի տեղահանվածների պարագայում երկրում բացակայում է վրանային քաղաք հասկացությունը:
Ինչ վերաբերում է այդ գործում բանկերի ներդրմանը, բանկերն իրենց հերթին, կառավարության հետ համաձայնեցված կարգով, իրենց վրա վերցրեցին ձևավորված կորուստների մի մասը: ՀԱՅԷԿՈՆՈՄԲԱՆԿԸ, բացի նշյալ կորուստներից, նաև մեր տեղահանված հայրենակիցներին վերադարձրեց բանկում գրավադրված ոսկին՝ նպատակ ունենալով փոքր-ինչ թեթևացնել նրանց բեռը:
-Սերնդափոխությունը կարևոր է ցանկացած ոլորտի առողջացման համար: Ի՞նչ կասեք քաղաքական սերնդափոխության և երիտասարդների դերի կարևորության մասին:
-Քաղաքականությամբ չեմ զբաղվում, ոչ էլ զբաղվելու ցանկություն ունեմ, դրանով թող զբաղվեն քաղաքական գործիչները, ինձ համար հոգեհարազատը մասնավոր սեկտորն է. Ձեր հարցին կպատասխանեմ միայն տնտեսական ոլորտի հետ կապված: Կարևոր չէ տարիքը, կարևոր են աշխատակցի գիտելիքները, աշխատելու և ավելացված արժեք ստեղծելու ցանկությունն ու կարողությունը: Հենց այս չափանիշներով առաջնորդվելով էլ ընտրվում են ՀԱՅԷԿՈՆՈՄԲԱՆԿԻ աշխատակիցները:
Այսօր համակարգն աշխատում է, և ես գոհ եմ մեր արդյունքներից, Բանկում բոլորը պրոֆեսիոնալներ են: Ես ինքս երբեք չեմ կառչել աթոռից, այնպես որ հետագայում կարող եմ առանց որևէ անհանգստության տեղս մեկ այլ պրոֆեսիոնալի կամ մեր ընտանիքի երիտասարդներից մեկին զիջել:
-Ի դեպ, խոսեցիք ընտանիքից: Ժամանակ գտնու՞մ եք ընտանիքի հետ շփվելու համար:
-Անպայման, չնայած ծանրաբեռնվածությանս՝ ընտանիքիս համար ժամանակ միշտ գտնում եմ: Սիրում եմ մեր մեծ ընտանիքը, սիրում եմ ժամանակ անցկացնել ընտանիքիս հետ, քանի որ դա ինձ աննկարագրելի խաղաղություն է բերում, սիրում եմ երեխաների կյանքում իմ ներդրումն ունենալ։ Ճիշտ է, ընտանիքում դաստիարակության հիմնական բեռը բաժին է ընկնում ընտանիքի մայրերին, բայց համարում եմ, որ տղամարդը նույնպես պիտի իր թեկուզ և փոքր մասնակցությունն ունենա այս կարևոր գործում: Ինձ համար ընտանիքն ու հայրենիքը մի ամբողջություն են, որոնք առանձնացնել չի կարելի: Եթե մեկը սիրում ես, չես կարող մյուսը չսիրել:
Нет описания.Нет описания.Нет описания.
-Քաղված դասեր և ժամանակակից մարտահրավերներ: Հայաստանն այսօր կանգնած է մարտահարվերների ու դժվարին որոշումների առաջ: Ըստ Ձեզ՝ ո՞րն է երկրի առջև ծառացած մարտահրավերները լուծելու բանալին:
Միայն ու միայն տնտեսության զարգացումը, ահա սա՛ եմ համարում հաջողության բանալին: Զարգացած տնտեսությամբ երկիրը գրավիչ է ներդրողների համար, ստիպում է, որ իր հետ հաշվի նստեն, քանի որ աշխարհին բան ունի տալու:
-ՀՀ անկախությունն ունի այսօր սպառնալիքներ: Պարո՛ն Սուքիասյան, Ձեր դիտարկմամբ, որո՞նք են երկրի անկախությունն ամուր պահելու, ամրապնդելու հիմնական ուղիները:
-Նորից թեման շեղում եք դեպի քաղաքականություն, թույլ տվեք մի փոքր այլ կերպ պատասխանել այդ հարցին: Պարզապես կասեմ, որ հավատում եմ, որ պահպանելու ենք մեր անկախությունը՝ շնորհիվ մեր մտածելակերպի, մեր պատկերացումների և, իհարկե, մեր ներքին վերափոխման: Պիտի շարժվենք այն գաղափարով, որ դառնանք զարգացած տնտեսությամբ երկիր, որի գործողությունների ու կարծիքի հետ հաշվի են նստում: Անկախությունը հնարավոր է պահպանել միայն մեր բոլորի ներդրման, մեր տքնաջան աշխատանքի շնորհիվ: Կարող ենք չսիրել միմյանց, բայց պարտավոր ենք ազատ ու արդար պայմաններում մրցակցել իրար հետ:
-Մենք յուրաքանչյուրս ունենք անհատական պատասխանատվություն՝ ամեն օր նորացնելու մեր երազած հայրենիքը: Այն առաջին հերթին պահանջում է նվիրում: Ձեր կարծիքով, ո՞րն է այն արժեհամակարգը, ինչի՞ց է այն բաղկացած, որո՞վ ապրող հասարակությունը կզարգացնի, կկառուցի հայրենիքը նորովի:
-Երկիրը նորացնելու պատասխանատվությունը, բնականաբար, ենթադրում է անվերապահ նվիրում, նվիրում առաջին հերթին քո աշխատանքին: Պիտի աշխատես, պիտի հարկ վճարես, որ հզորացնես ու շենացնես երկիրդ: Մենք պիտի աշխատասիրություն սերմանենք ապագա սերունդների մեջ, որպեսզի կարողանանք ունենալ մեր երազանքի հայրենիքը:

Банки являются движущей силой экономики, Армэкономбанк из года в год совершенствует онлайн и мобильные системы, благодаря чему мы можем быть конкурентоспособными на рынке.
Об этом в интервью Tert.am заявил Председатель совета Армэкономбанка Сарибек Сукиасян.
Он также коснулся текущих тенденций развития банковской системы в Армении и ряда тем, связанных с экономикой.
- Господин Сукиасян, технологии и информация – важные навыки в 21 веке. Насколько банковская система Республики Армения шагает в ногу с новыми разработками в сфере информационных технологий?
- Сегодняшнюю реальность, а особенно банковскую систему, уже невозможно представить без цифровых технологий. Армянские банки сегодня не жалеют средств для приобретения самых передовых технологий и повышения удобства обслуживания клиентов.
В настоящее время между армянскими банками существует довольно серьезная конкуренция. Клиент имеет возможность сравнить качество предлагаемых банками продуктов, предоставляемых услуг и качество обслуживания, выбрать финансовое учреждение, которое наилучшим образом удовлетворяет его потребности.
Армэкономбанк тратит достаточно крупные суммы на приобретение и обслуживание новых технологий, каждый год совершенствует свои онлайн и мобильные системы, благодаря чему нам удается быть конкурентоспособными на рынке и в максимальной степени удовлетворять потребности наших клиентов, расширяя спектр онлайн-транзакций. Теперь наши клиенты также имеют возможность приобретать цифровые карты.
С целью обеспечения бесперебойной работы банка в прошлом году мы провели модернизацию серверов, и постоянно приобретаем оборудование нового поколения: эмбоссеры для печати металлических карт, банкоматы нового поколения и необходимое оборудование для обеспечения электронной подписи.
- Как бы Вы оценили роль Армэкономбанка в развитии банковского сектора Армении? Каким был прошлый год для банка, какие достижения Вы бы выделили?
- В течение 2023 года банк провел два успешных размещения акций, в результате которых капитал банка увеличился более чем на 3 млрд драмов, а количество акционеров увеличилось примерно на 1200, составив около 7000 акционеров. Это еще раз говорит о сохраняющемся доверии к Армэкономбанку.
Придавая особую важность надлежащему выполнению функций по борьбе с отмыванием денег и финансированием терроризма, в течение прошлого года в Армэкономбанке был внедрен пакет программных решений "Siron", который в настоящее время является одной из самых передовых и широко распространенных платформ для раскрытия финансовых преступлений в мире. Это особенно ценно для сегодняшней реальности, когда санкции, применяемые к разным странам, разным лицам, меняются день ото дня. Армэкономбанк традиционно очень строго следит за реализацией мер по борьбе с отмыванием денег и финансированием терроризма, воздерживается от обслуживания транзакций стран, банков и клиентов, попавших в различные санкционные списки.
Что касается банковских продуктов, Банк первым в Армении начал выпуск металлических карт "Visa Infinite" и "Visa Platinum", которые предоставляют клиенту различные преимущества. Мы всегда стремились занять особое место среди лучших банков, предлагающих эксклюзивные продукты.
В течение прошлого года Банк внедрил карту "Visa Guru", обладающую многочисленными преимуществами, в результате сотрудничества с ЗАО "Тел-Селл" начал выпускать кобрендовые (виртуальные) карты, присоединился к проекту кэшбека по пенсиям и пособиям с безналичных операций. Конечно, были и другие новые продукты и проекты, о которых можете узнать, посетив веб-сайт Армэкономбанка.
-  Господин Сукиасян, какие проблемы сегодня существуют в банковской системе нашей страны и требуют безотлагательного решения? В какой степени банки сегодня способствуют экономическому росту Армении?
- Банки являются движущей силой экономики, представить экономику без банков просто невозможно. Вопреки мнению значительной части населения, все банки в Армении, за исключением Центрального банка, являются частными, коммерческими организациями, как и любой бизнес, а также являются крупными налогоплательщиками и, следовательно, вносят большой вклад в экономический рост. Как мы знаем, армяне традиционно стремятся иметь собственный дом, что в основном становится возможным благодаря ипотечным кредитам, предоставляемым банками.
Банки активно поддерживают начинающий бизнес своими кредитными программами, а в дальнейшем предоставляют возможности для расширения. Экономические субъекты, создавая добавленную стоимость, начинают платить налоги. Как видите, это цепная реакция, участники которой способствуют благополучию друг друга, и все вместе способствуют экономическому росту страны.
Конечно, бывают времена вызовов для экономики страны, в том числе и для банков, но надо сказать, что нам всегда удавалось держать ситуацию под контролем, тем самым отличая себя от стран-соседей, где шоковые ситуации были гораздо болезненнее для страны. Этому, конечно, во многом способствовало то, что Центральный банк Армении принимал решения самостоятельно, без вмешательства извне.
- В Армении с этого года поэтапно внедряется система всеобщего декларирования доходов физических лиц. По Вашему мнению, не делжен ли частный сектор также быть публичным в плане своих баз данных, тем более что руководимые Вами структуры действуют именно по этому критерию?
- Внедрение системы декларирования доходов физических лиц, безусловно, важный шаг, однако есть меры, которые уже должны были быть приняты до внедрения этой системы. Я имею в виду, в частности, организации, являющиеся крупными налогоплательщиками Армении, деятельность которых должна быть максимально прозрачной для общества: они должны публиковать свой баланс, заработную плату топ-менеджеров, заключение внешнего аудита и стратегический план развития на следующие 3 года. Если эти организации проводят размещение акций, разве вся эта информация не должна быть доступна потенциальным внешним и внутренним инвесторам?
В конце концов, обеспечение этих условий говорит о прозрачности компании и ее привлекательности для инвестора. Инвестор должен иметь возможность правильно оценить для себя прибыльность инвестиций, чтобы, например, открыть вклад или или приобрести акции.
Почему среди 1000 налогоплательщиков Армении всегда одни и те же организации, почему малые предприятия в Армении не стремятся стать средними, а средние - крупными? Это вызывает много вопросов. Экономическая политика государства должна быть направлена на то, чтобы способствовать этой трансформации, иначе у нас не будет прогресса или мы будем иметь очень медленные темпы.
- Правительство Армении решило взять на себя часть банковских обязательств и кредитного бремени Республики Арцах. Естественно, все это делалось при поддержке финансовых организаций. Господин Сукиасян, как бы Вы оценили вклад частного сектора в этом вопросе?
- Шаги, предпринятые правительством в этой сложной ситуации, имели первостепенное значение. Я даже не предполагал, что правительство возьмет на себя убытки и организует жилищные вопросы вынужденных переселенцев так быстро и эффективно. Наши международные партнеры были удивлены тем, что при более чем ста тысячах вынужденных переселенцев в стране отсутствует концепция палаточного городка.
Что касается участия банков, то в этом случае банки в свою очередь в согласованном с правительством порядке взяли на себя часть образовавшихся убытков. Армэкономбанк, помимо упомянутых потерь, также вернул заложенное в банке золото нашим переселенцам, стремясь немного облегчить их бремя.
- Смена поколений важна для оздоровления любой отрасли. А как насчет политической смены поколений и важности роли молодежи?
- Я не занимаюсь политикой и не имею желания ею заниматься, пусть ею занимаются политики, а у меня душа лежит к частному сектору. Я отвечу на Ваш вопрос только применительно к экономической сфере. Возраст не важен, важны знания, желание и умение работника трудиться и создавать добавленную стоимость. Сотрудники Армэкономбанка отбираются на основе этих критериев.
Сегодня система работает, и я доволен нашими результатами, в Банке все профессионалы. Сам я никогда не держался за кресло, поэтому позже могу без каких-либо опасений уступить свое место другому профессионалу или кому-то из младших членов нашей семьи.
-  Кстати, Вы сказали о семье. Находите ли Вы время для общения с семьей?
- Определенно, несмотря на загруженность, я всегда нахожу время для семьи. Люблю нашу большую семью, мне нравится проводить время со своей семьей, потому что это приносит мне неописуемое умиротворение, и мне нравится вносить свой вклад в жизнь детей. Правда, основная нагрузка по воспитанию в семье ложится на матерей семейства, но я считаю, что и мужчина должен иметь свою, пусть даже небольшую, роль в этом важном деле. Для меня семья и Родина – это единое целое, которое невозможно разделить. Если любишь одно, не можешь не любить и другое.
Нет описания.Нет описания.Нет описания.
-  Извлеченные уроки и современные вызовы. Сегодня Армению ждут вызовы и трудные решения. Что, по вашему мнению, является ключом к решению задач, стоящих перед страной?
- Только и только развитие экономики, вот что я считаю залогом успеха! Страна с развитой экономикой привлекательна для инвесторов, она заставляет с ней считаться, потому что ей есть что дать миру.
-  Независимость Армении сегодня сталкивается с угрозами. Господин Сукиасян, каковы, по Вашему мнению, основные пути сохранения и укрепления независимости страны?
- Вы опять уводите тему в политику, позвольте мне ответить на этот вопрос немного по-другому. Я просто скажу, что верю, что мы сохраним нашу независимость благодаря нашему образу мышления, нашим идеям и, конечно же, нашей внутренней трансформации. Мы должны двигаться к идее стать страной с развитой экономикой, с действиями и мнением которой считаются. Независимость можно сохранить только благодаря нашему всеобщему вкладу, нашему упорному труду. Мы можем не любить друг друга, но мы обязаны конкурировать друг с другом на свободных и справедливых условиях.
-  На каждом из нас лежит индивидуальная ответственность каждый день вносить что-то новое в Родину своей мечты. Прежде всего, это требует самоотдачи. На Ваш взгляд, какова система ценностей, из чего она состоит, благодаря чему живое общество будет развиваться и строить Родину по-новому?
- Ответственность за обновление страны, естественно, предполагает безоговорочную преданность, преданность прежде всего своему делу. Надо работать, надо платить налоги, чтобы укреплять и совершенствоватьть свою страну. Мы должны прививать будущим поколениям трудолюбие, чтобы иметь Родину нашей мечты.