Վիվա-ՄՏՍ-ն առաջնորդվում է ոչ միայն բիզնես նպատակահարմարության, այլև պատասխանատվության սկզբունքով: Ավելին՝ դրանք չեն տարանջատվում: Բնակչության թվով և այլ հանգամանքներով պայմանավորված՝ մարզերում սպասարկման կենտրոններ ունենալը երբեմն արդարացված չէ՝ բիզնես ներդրումների վերադարձելիության տեսանկյունից: Այդուհանդերձ, Վիվա-ՄՏՍ-ը կարևորում է պատասխանատու մոտեցումը, մայրաքաղաքում և դրանից դուրս՝ բարձրակարգ սպասարկում և ծառայություններ մատուցելու անհրաժեշտությունը:
Գեղարքունիքի մարզի Ճամբարակ քաղաքում հեռահաղորդակցության առաջատար օպերատորն սկսել է ծառայություններ մատուցել 2007 թվականից: Գործել է փոքրիկ տարածքում՝ կրպակում, սակայն բարձրակարգ սպասարկմամբ, տրամադրվող առաջարկությունների մեծ հնարավորությամբ և արձանագրել է բաժանորդների գոհունակության՝ առավելագույն ցուցանիշ: Նոր հասցեում վերաբացված՝ ժամանակակից լուծումներով սպասարկման կենտրոնում, մեծացել է ավելի շատ հաճախորդ ընդունելու և հարմարավետ սպասարկելու հնարավորությունը: Բնակիչներն արձանագրում են, որ այս սպասարկման կենտրոնի բացումը կարևոր խթան է սահմանում ապրողի համար:
Բիզնես գործունեությանը զուգահեռ՝ Վիվա-ՄՏՍ-ը պատասխանատու մոտեցում է դրսևորել տարբեր ծրագրերի միջոցով՝ մայրաքաղաք-մարզեր զարգացման տեմպերի տարբերությունը մեղմելու ուղղությամբ: Մասնավորապես՝ Ճամբարակից շուրջ 6 կմ հեռավորության վրա գտնվող, նույն համայնքում ընդգրկված Վահան գյուղում տարբեր ծրագրեր են իրականացվել: 27 կմ երկարությամբ սահմանագիծ ունեցող բնակավայրը հյուսիսարևելյան վահան է երկրի համար: Այստեղ կարևոր են համարում թիկունքի զգացողությունը, ուշադրության և առկա խնդիրները լուծելու պատրաստակամությունը: Վահանը Վիվա-ՄՏՍ-ի ուշադրության կենտրոնում է եղել դեռևս 2008 թվականին: Հնարավորություն է ստեղծվել աջակցել մի հարցում, որի անհրաժեշտություն կար վաղուց. կառուցվել էր գազատար:
Ավելի ուշ՝ 2014 թվականին, Վիվա-ՄՏՍ-ն ու Վայրի բնության և մշակութային արժեքների պահպանման հիմնադրամը (FPWC), գյուղի մանկապարտեզում արևային ջրատաքացուցիչ են տեղադրել: Նոր տեխնոլոգիաների կիրառման արդյունավետությունը երկար սպասեցնել չի տվել. մանկապարտեզում մոտավորապես 60%-ով նվազել են գազի սպառումն ու ջեռուցման ծախսերը: Նոր տեխնոլոգիաների կիրառման արդյունքում լուծվում է նաև բնապահպանական, էներգախնայողության և համայնքային զարգացման խնդիր: 2015 և 2016 թվականին աշխատանքներ են տարվել Վահանի փողոցները լուսավորելու ուղղությամբ: Տեղադրվել է արտաքին լուսավորության լուսադիոդային (LED) համակարգ:
Ընկերությունը 10 համակարգիչ է տրամադրել գյուղի միջնակարգ դպրոցին՝ ժամանակակից մեթոդներով ուսումնական գործընթացը կազմակերպելու նպատակով: Հասարակության մասին հոգ տանելու՝ Վիվա-ՄՏՍ-ում ամրագրված արժեքային համակարգը, վարքագիծ է դարձել նաև աշխատակիցների համար: Ֆինանսների և ադմինիստրացիայի վարչության աշխատակիցների անձնական ներդրման արդյունքում հավաքված շուրջ 2մլն դրամով, տարիներ առաջ, դպրոցի շենքում կառուցվել է սանհանգույց:
Վահանում անասնապահությամբ զբաղվելը հեշտ չէ․ գյուղի աշխարհագրական դիրքն իր կանոններն է թելադրում: Խոշոր եղջերավորներին արոտավայր թողնելը ռիսկեր է պարունակում. սահմանն անցնելու դեպքում կենդանիների վերադարձն անհնար է դառնում: Վիվա-ՄՏՍ-ն ու Վայրի բնության և մշակութային արժեքների պահպանման հիմնադրամը (FPWC) փորձել են օգտակար լինել նաև այդ հարցում: Գյուղի ֆերմերներին տրամադրվել է արևային էներգիայով աշխատող՝ «էլեկտրական հովիվների» շարժական համակարգ՝ կանխելով փոքրիկ տնտեսություններին հասցվող վնասը:
Վիվա-ՄՏՍ-ը մեկ այլ գործընկերոջ՝ «Հայաստանի Ֆուլեր տնաշինական կենտրոնի» հետ, նաև բնակարանաշինության ծրագիր է իրականացրել Վահանում: Բիզնես գործունեությանը զուգահեռ, Վիվա-ՄՏՍ-ն իր գործընկերների հետ նախաձեռնած ծրագրերով, գյուղերն ինտեգրում է մի գործընթացում, որի հիմքում կայունության չորս՝ բնապահպանական, տնտեսական, մշակութային և սոցիալական բաղադրիչներն են:
Վիվա-ՄՏՍ-ը (ՄՏՍ Հայաստան ՓԲԸ) Հայաստանի շարժական կապի առաջատար օպերատորն է, որն ունի ամենաընդարձակ ցանցը և տրամադրում է ձայնային և տվյալների փոխանցման ծառայությունների բազմազան տեսականի` Հայաստանի ամբողջ տարածքում: Գործունեության հիմք ընդունելով իր բաժանորդների շահերին լավագույնս ծառայելը՝ հիմնադրման օրվանից` 2005թ. հուլիսի 1-ից, Վիվա-ՄՏՍ-ը կարճ ժամանակամիջոցում կարողացել է ստեղծել համահանրապետական ցանց և բաժանորդների մեծ բազա: Վիվա-ՄՏՍ-ը նորարարությունների առաջատար է և հետամուտ է ոլորտի բոլոր զարգացումներին` ի շահ երկրի շարժական հեռահաղորդակցության շուկայի: Վիվա-ՄՏՍ-ը գործունեության մեջ առաջնորդվում է ISO 26000` Սոցիալական պատասխանատվության, ISO/IEC 27001:2013` Տեղեկատվական անվտանգության կառավարման համակարգի, ինչպես նաև ISO 37001` հակակոռուպցիոն և կաշառակերության կանխարգելմանն ուղղված միջազգային ստանդարտներով: Հավելյալ տեղեկություններ ստանալու համար այցելեք www.mts.am

Lorem Ipsum is simply dummy text of the printing and typesetting industry.2024-03-22 13:01:29
Viva-MTS has been guided not only by business interest, but also by the principle of responsibility. Moreover, the Company believes that those two are inseparable in business operations. Due to population size and other factors, opening of service centers in regions is not always economically viable. However, Viva-MTS appreciates a responsible approach, the need to provide high-quality services and products in the capital city and beyond.
In Tchambarak, Gegharkunik marz, the leading telecom operator started providing services in 2007. It was operating in a small facility, which was rather a kiosk in size, but with highest customer service recording top rates of customer satisfaction. Reopened at a new address, the service center is equipped with modern solutions to let increase the possibility of welcoming more customers in comfortable surroundings. Residents of Tchambarak say that opening this service center is an important positive move for those who live in borderland communities.
Along with business activities, Viva-MTS has demonstrated a responsible approach through various programs in order to mitigate the difference in development rates between the capital city and the regions. In particular, various projects were implemented in this region – in the village of Vahan, which is about 6 km away from the community center Tchambarak. The settlement having 27 km-long border is on the north-east of the country and serves as a shield to it. People here know the importance of having a safe rear, remain in the focus of attention and see willingness to solve existing problems. The village of Vahan appeared in the focus of the Company’s attention in 2008; Viva-MTS has managed to support with the construction of a gas pipeline, which was a necessity.
Later in 2014, a solar water heater was installed in the village kindergarten in collaboration with the Foundation for the Preservation of Wildlife and Cultural Assets (FPWC). The results were not long in coming: the consumption of gas and expenses on heating in the kindergarten were reduced for about 60%. The implementation of new technologies also solves also environmental, energy-saving, and community development issues. In 2015 and 2016, works were carried out to ensure street lighting of the village. An LED lighting system was installed.
The company provided 10 computers to the secondary school of the village in order to help organize the educational process using modern methods. Taking care of society, which is a core principle at Viva-MTS, has also been part of life of the Company’s staff members. Years ago, sanitary facility was built in the school with around AMD 2 million raised by the Finance and Administration Department staff.
Engaging in animal husbandry in Vahan is another challenge. The geographical location of the village imposes its own rules of life. Leaving cattle unattended on pastures is risky, because animals happen to cross the border, and getting them back proves impossible. Viva-MTS and the Foundation for the Preservation of Wildlife and Cultural Assets (FPWC) tried to be helpful in this, too. Farmers were provided a mobile system of solar-powered ‘electric shepherds’ to help avoid damage to their small farms.
Viva-MTS and “Fuller Center for Housing Armenia”, yet another partner of the Company, implemented a housing project in Vahan. With projects like this, Viva-MTS integrates villages into a process that is based on environmental, economic, cultural and social development, the four components of sustainability.