Վիվա-ՄՏՍ-ն առաջնորդվում է ոչ միայն բիզնես նպատակահարմարության, այլև պատասխանատվության սկզբունքով: Ավելին՝ դրանք չեն տարանջատվում: Բնակչության թվով և այլ հանգամանքներով պայմանավորված՝ մարզերում սպասարկման կենտրոններ ունենալը երբեմն արդարացված չէ՝ բիզնես ներդրումների վերադարձելիության տեսանկյունից: Այդուհանդերձ, Վիվա-ՄՏՍ-ը կարևորում է պատասխանատու մոտեցումը, մայրաքաղաքում և դրանից դուրս՝ բարձրակարգ սպասարկում և ծառայություններ մատուցելու անհրաժեշտությունը:
Գեղարքունիքի մարզի Ճամբարակ քաղաքում հեռահաղորդակցության առաջատար օպերատորն սկսել է ծառայություններ մատուցել 2007 թվականից: Գործել է փոքրիկ տարածքում՝ կրպակում, սակայն բարձրակարգ սպասարկմամբ, տրամադրվող առաջարկությունների մեծ հնարավորությամբ և արձանագրել է բաժանորդների գոհունակության՝ առավելագույն ցուցանիշ: Նոր հասցեում վերաբացված՝ ժամանակակից լուծումներով սպասարկման կենտրոնում, մեծացել է ավելի շատ հաճախորդ ընդունելու և հարմարավետ սպասարկելու հնարավորությունը: Բնակիչներն արձանագրում են, որ այս սպասարկման կենտրոնի բացումը կարևոր խթան է սահմանում ապրողի համար:
Բիզնես գործունեությանը զուգահեռ՝ Վիվա-ՄՏՍ-ը պատասխանատու մոտեցում է դրսևորել տարբեր ծրագրերի միջոցով՝ մայրաքաղաք-մարզեր զարգացման տեմպերի տարբերությունը մեղմելու ուղղությամբ: Մասնավորապես՝ Ճամբարակից շուրջ 6 կմ հեռավորության վրա գտնվող, նույն համայնքում ընդգրկված Վահան գյուղում տարբեր ծրագրեր են իրականացվել: 27 կմ երկարությամբ սահմանագիծ ունեցող բնակավայրը հյուսիսարևելյան վահան է երկրի համար: Այստեղ կարևոր են համարում թիկունքի զգացողությունը, ուշադրության և առկա խնդիրները լուծելու պատրաստակամությունը: Վահանը Վիվա-ՄՏՍ-ի ուշադրության կենտրոնում է եղել դեռևս 2008 թվականին: Հնարավորություն է ստեղծվել աջակցել մի հարցում, որի անհրաժեշտություն կար վաղուց. կառուցվել էր գազատար:
Ավելի ուշ՝ 2014 թվականին, Վիվա-ՄՏՍ-ն ու Վայրի բնության և մշակութային արժեքների պահպանման հիմնադրամը (FPWC), գյուղի մանկապարտեզում արևային ջրատաքացուցիչ են տեղադրել: Նոր տեխնոլոգիաների կիրառման արդյունավետությունը երկար սպասեցնել չի տվել. մանկապարտեզում մոտավորապես 60%-ով նվազել են գազի սպառումն ու ջեռուցման ծախսերը: Նոր տեխնոլոգիաների կիրառման արդյունքում լուծվում է նաև բնապահպանական, էներգախնայողության և համայնքային զարգացման խնդիր: 2015 և 2016 թվականին աշխատանքներ են տարվել Վահանի փողոցները լուսավորելու ուղղությամբ: Տեղադրվել է արտաքին լուսավորության լուսադիոդային (LED) համակարգ:
Ընկերությունը 10 համակարգիչ է տրամադրել գյուղի միջնակարգ դպրոցին՝ ժամանակակից մեթոդներով ուսումնական գործընթացը կազմակերպելու նպատակով: Հասարակության մասին հոգ տանելու՝ Վիվա-ՄՏՍ-ում ամրագրված արժեքային համակարգը, վարքագիծ է դարձել նաև աշխատակիցների համար: Ֆինանսների և ադմինիստրացիայի վարչության աշխատակիցների անձնական ներդրման արդյունքում հավաքված շուրջ 2մլն դրամով, տարիներ առաջ, դպրոցի շենքում կառուցվել է սանհանգույց:
Վահանում անասնապահությամբ զբաղվելը հեշտ չէ․ գյուղի աշխարհագրական դիրքն իր կանոններն է թելադրում: Խոշոր եղջերավորներին արոտավայր թողնելը ռիսկեր է պարունակում. սահմանն անցնելու դեպքում կենդանիների վերադարձն անհնար է դառնում: Վիվա-ՄՏՍ-ն ու Վայրի բնության և մշակութային արժեքների պահպանման հիմնադրամը (FPWC) փորձել են օգտակար լինել նաև այդ հարցում: Գյուղի ֆերմերներին տրամադրվել է արևային էներգիայով աշխատող՝ «էլեկտրական հովիվների» շարժական համակարգ՝ կանխելով փոքրիկ տնտեսություններին հասցվող վնասը:
Վիվա-ՄՏՍ-ը մեկ այլ գործընկերոջ՝ «Հայաստանի Ֆուլեր տնաշինական կենտրոնի» հետ, նաև բնակարանաշինության ծրագիր է իրականացրել Վահանում: Բիզնես գործունեությանը զուգահեռ, Վիվա-ՄՏՍ-ն իր գործընկերների հետ նախաձեռնած ծրագրերով, գյուղերն ինտեգրում է մի գործընթացում, որի հիմքում կայունության չորս՝ բնապահպանական, տնտեսական, մշակութային և սոցիալական բաղադրիչներն են:
Վիվա-ՄՏՍ-ը (ՄՏՍ Հայաստան ՓԲԸ) Հայաստանի շարժական կապի առաջատար օպերատորն է, որն ունի ամենաընդարձակ ցանցը և տրամադրում է ձայնային և տվյալների փոխանցման ծառայությունների բազմազան տեսականի` Հայաստանի ամբողջ տարածքում: Գործունեության հիմք ընդունելով իր բաժանորդների շահերին լավագույնս ծառայելը՝ հիմնադրման օրվանից` 2005թ. հուլիսի 1-ից, Վիվա-ՄՏՍ-ը կարճ ժամանակամիջոցում կարողացել է ստեղծել համահանրապետական ցանց և բաժանորդների մեծ բազա: Վիվա-ՄՏՍ-ը նորարարությունների առաջատար է և հետամուտ է ոլորտի բոլոր զարգացումներին` ի շահ երկրի շարժական հեռահաղորդակցության շուկայի: Վիվա-ՄՏՍ-ը գործունեության մեջ առաջնորդվում է ISO 26000` Սոցիալական պատասխանատվության, ISO/IEC 27001:2013` Տեղեկատվական անվտանգության կառավարման համակարգի, ինչպես նաև ISO 37001` հակակոռուպցիոն և կաշառակերության կանխարգելմանն ուղղված միջազգային ստանդարտներով: Հավելյալ տեղեկություններ ստանալու համար այցելեք www.mts.am

Вива-МТС руководствуется не только экономической целесообразностью, но и принципом ответственности. Более того, для компании эти два принципа неразделимы. В силу численности населения и других обстоятельств наличие центров обслуживания в марзах порой может быть неоправданным с точки зрения возврата инвестиций. Тем не менее Вива-МТС осознает необходимость ответственного подхода при предоставлении качественных услуг в столице и за ее пределами.
В городе Чамбарак Гегаркуникского марза услуги связи ведущий оператор телекоммуникаций Армении предоставляет с 2007 года. Центр обслуживания в первое время функционировал в небольшом помещении размером с киоск, однако это не мешало ему обслуживать клиентов на достойном уровне, обеспечивая среди них высокие показатели удовлетворенности. Открывшийся по новому адресу центр оснащен современными решениями и позволяет увеличить число клиентов для предоставления современных услуг в наиболее комфортных условиях. Чамбаракцы отмечают, что открытие этого центра является важным стимулом для жителей пограничных регионов.
Наряду с коммерческой деятельностью для Вива-МТС также важен ответственный подход в социальной сфере: компания долгие годы реализует различные программы, направленные на нивелирование разницы в темпах развития столицы и регионов. Ряд подобных проектов был реализован, в частности и в этом регионе, в приграничном селе Ваган, находящемся примерно в 6 км от административного центра Чамбарак. Село с границей протяженностью в 27 км расположено на северо-востоке страны и служит своего рода щитом. Здесь уверены, что поддержка, внимание и готовность решать существующие проблемы очень важны. Село Ваган оказалось в центре внимания Вива-МТС еще в 2008 году: тогда представилась возможность оказания помощи в строительстве газопровода, необходимость в котором была давно.
Далее, в рамках сотрудничества с Фондом охраны дикой природы и культурных ценностей (FPWC) в 2014 году в сельском детском саду был установлен солнечный водонагреватель. Результаты не заставили себя долго ждать: объемы потребляемого газа и затраты на отопление учреждения сократились почти на 60%. С внедрением новых технологий решаются также проблемы, связанные с экологией, потреблением энергии и развитием общины. В 2015 и 2016 годах был осуществлен проект по освещению населенного пункта. Была установлена светодиодная система наружного освещения.
Для организации учебного процесса с использованием современных методов, компания предоставила средней школе села Ваган 10 компьютеров. Забота об обществе и система ценностей, закрепленная в Вива-МТС, являются нормой также в жизни сотрудников компании. Несколько лет назад на средства, собранные сотрудниками финансово-административного отдела компании, в здании школы был построен санузел: для этой цели было собрано около 2 миллионов драмов.
В селе Ваган условия для животноводства усложнены его географическим положением. Оставлять скот на пастбищах местные жители не могут, так как это сопряжено с риском. Возвращение скота при пересечении им границы невозможно. Однако благодаря поддержке Вива-МТС и Фонда охраны дикой природы и культурного наследия (FPWC) в распоряжении фермеров теперь есть современная система «электрических пастухов». Эта система работает на солнечной энергии и помогает избежать ущерба, наносимого мелким хозяйствам.
При сотрудничестве с еще одним партнером - «Домостроительным центром Фуллер в Армении» - Вива-МТС реализовала в Вагане также проект жилищного строительства. Совместно с партнерами компания осуществляет проекты, основанные на компонентах устойчивого развития - экологии, экономике, культуры и социальном аспекте.