«Արթկոսմեդ» էսթետիկ վիրաբուժության կենտրոնում եթե տեսչական մարմինը հայտնաբերի խախտումներ, ապա կդիտարկվի լիցենզիան դադարեցնելու հարցը։ Այս մասին կառավարության նիստից հետո լրագրողների հետ զրույցում ասաց առողջապահության նախարար Անահիտ Ավանեսյան:
Հարցին՝ պետք է պարտադիր քաղաքացի մահանա՞, որ լծակների դիմեք, նախարարությունը հետևո՞ւմ է, որ ինչ-որ բժիշկներ են հայտնվում, բացում են ինչ-որ սենյակներ ու անցկացնում բարդ վիրահատություններ, նա արձագանքեց. «Կխնդրեմ որակումների մեջ մի քիչ ավելի փաստային հանգամանքներ դնել: Տեսեք, կազմակերպությունն ունի լիցիենզիա, լիցենզիայի պայմաներին հետևելու հանգամանքը պետք է տեսչական մարմինները պարզեն և եթե հայտնվեն խախտումներ, կդիտարկվի լիցենզիան կասեցնելու կամ դադարեցնելու հարցը»:
Ինչ վերաբերում է նրան, որ նախորդ տարի ևս այդ կլինիկայում մարդ մահացավ, քրեական գործ կամ հենց ստուգումներ չեղան, որ նմանատաիպ դեպքի կրկնությունը բացառվեր, Ավանեսյանը նշեց, որ քրեական գործի հետ կապված հարցն իրեն չպետք է ուղղվել, բայց պետք է հասկանալ նաև պատճառահետևանքային կապերը:
«Ես նորից եմ կրկնում՝ մենք հետևողական ենք լինելու, որ պարզվեն ամբողջ հանգամանքները, ինչն է հանդիսացել մահվան պատճառը, արդյոք տեղի է ունեցել բժշկական սխալ և ինչպիսին, դրանից հետևությունները շատ խիստ են արվելու»,- նշեց նա:
Հիշեցնենք, որ վերոնշյալ կենտրոնում պլաստիկ վիրահատության հետևանքով մահացել էր 56-ամյա Զաբել Կարապետյանը։ Վերջինիս ամուսինը մեղադրում է բժշկին, քանի որ, ինչպես պարզվել է, բժիշկը միաժամանակ կնոջ մարմնի հինգ հատվածներում վիրահատություն է սկսել։ Վիրահատությունը կատարած պլաստիկ վիրաբույժ և կենտրոնի ղեկավար Արթուր Սարգսյանը հայտարարությամբ հանդես է եկել՝ կնոջ մահը կապելով սրտի կաթվածի հետ։ Նույն կենտրոնում մահվան ևս մեկ դեպք էր գրանցվել նախորդ տարվա հոկտեմբերի 20-ին։

If the inspection body finds violations in the "Artkosmed" aesthetic surgery center, the issue of suspending the license will be considered. Minister of Health Anahit Avanesyan said this in a conversation with journalists after the government session.
To the question: does a citizen have to die in order to resort to leverage, does the ministry monitor that some doctors appear, open some rooms and perform complex operations, he responded. "I would like to put a little more factual circumstances in the qualifications. You see, the organization has a license, the inspection bodies should find out whether the conditions of the license are being followed, and if violations are found, the issue of suspending or terminating the license will be considered."
As for the fact that a person died in that clinic last year, there was no criminal case or inspections to rule out the recurrence of a similar case, Avanesyan said that the question related to the criminal case should not be addressed to him, but the cause and effect should also be understood. connections.
"I repeat again: we will be consistent in order to find out all the circumstances, what was the cause of death, whether there was a medical error, etc., the consequences will be very strict," he said.
Let us remind that 56-year-old Zabel Karapetyan died as a result of plastic surgery in the above-mentioned center. The latter's husband blames the doctor because, as it turned out, the doctor started surgery in five parts of the woman's body at the same time. Artur Sargsyan, the plastic surgeon who performed the surgery and head of the center, made a statement, connecting the woman's death with a heart attack. Another case of death was registered in the same center on October 20 last year.