JTI (Japan Tobacco International) ընկերությունը 2023թ․ ճանաչվել աշխարհի 15 լավագույն գործատուներից մեկը իր բացառիկ կադրային քաղաքականությունների և դրանց կիռարման համար, ինչը հաստատվել է համաշխարհային Top Employers Institute-ի կողմից:
Այս ճանաչումը վկայում է, որ մեր մարդիկ միշտ գտնվում են մեր ուշադրության կենտրոնում և այն առաջընթացի մասին, որը մենք շարունակաբար գրանցում ենք՝ բարելավելով աշխատակիցների բարեկեցությունը, և ուշադրության կենտրոնում պահելով բազմազանության և ներառելիության հարցերը:
«Մեր արած ամեն գործողության կիզակետում մարդիկ են, ինչը JTI-ին դարձնում է բացառիկ Լավագույն գործատու: Մենք իսկապես հոգ ենք տանում մեր բոլոր աշխատակիցների մասին այնպես, ինչպես նրանք հոգ են տանում ընկերության մասին», - ասում է Նատալի Դինսերը, JTI-ի Բելառուսի և Կովկասի տարածաշրջանի Մարդիկ և Մշակույթ գործառնային տնօրենը:
Մենք հաջողությամբ իրականացրել ենք մի շարք նախագծեր, որոնք ուղղված են աշխատակիցների համար ավելի լավ աշխատանքային միջավայր ստեղծելուն.
- NWOW - New Ways Of Working («Նոր աշխատանքային մեթոդների քաղաքականություն»)՝ նախագիծ, որը թույլ է տալիս աշխատակիցներին որոշել աշխատանքի վայրն ու ժամը՝ մասնավորապես, երբ և որտեղ կցանկանային աշխատել: Այս մոտեցումը հիմնված է վստահության վրա և օգնում է աշխատակիցներին զարգացնել «աշխատանք-անձնական կյանք» ավելի հավասարակշռված համակցություն:
- Հավասար ընտանեկան արձակուրդի քաղաքականություն՝ 20 շաբաթ ամբողջական վճարովի արձակուրդ համապատասխան աշխատակիցների համար՝ անկախ սեռից:
- Արագ պարգևատրումների/կատարողական պարգևատրումների ծրագիր, որը հանդիսանում է JTI-ի ցանկացած աշխատակցի համար հնարավորություն՝ առաջադրելու իրենց գործընկերներին դրամական և ոչ դրամական պարգևների համար:
- Make It Bright Challenge ( «Դարձրու պայծառ» նախագիծը)՝ նախագիծ, որի շրջանակներում ուսանողները ստանում են բիզնես աշխարհի հետ շփման հրաշալի փորձ: Մրցույթի հաղթողները ստանում են միջազգային վարձատրվող պրակտիկա և կարող են նույնիսկ հետագայում դառնալ JTI-ի աշխատակիցներ։
Բելառուս և Կովկաս տարածաշրջանի ղեկավար Սերգեյ Բուկսան նշեց, որ JTI-ը ավելի քան 60 երկրում հաջողությամբ անցել են այս հավաստագրումը։ Նա նշեց նաև JTI Հայաստանի անձնակազմի առանձնահատուկ աշխատանքը.
«Արդեն 9-րդ տարին անընդմեջ որպես Լավագույն գործատու հավաստագրումը ուժեղ ազդանշան է մեր ներկա և ապագա աշխատակիցներին. մենք միշտ կշարունակենք առաջընթաց գրանցել մեր աշխատակիցների բարեկեցության բարելավման ուղղությամբ, կաջակցենք բազմազանությանն ու ներառելիությանը, որտեղ էլ որ աշխատենք, և մեր բոլոր գործընկերներին հնարավորություն կտանք զարգացնել իրենց կարիերան»:
JTI-ի մասին
JTI-ը ծխախոտի և տաքացվող ծխախոտային արտադրանքի միջազգային առաջատար արտադրող է, որը ներկայացված է աշխարհի ավելի քան 130 երկրներում: Ընկերությանն են պատկանում համաշխարհային թիվ երկու ապրանքանիշ` Winston-ը, ինչպես նաև Camel-ը (բացառությամբ ԱՄՆ-ի տարածքի): Ընկերության պորտֆելը ներառում է նաև Mevius և LD հայտնի ապրանքանիշերը: Ավելին, JTI-ը տաքացվող ծխախոտի և գոլորշիացման կատեգորիաների խոշոր դերակատար է Ploom և Logic ապրանքանիշերով: Ընկերության գլխամասային գրասենյակը գտնվում է Շվեյցարիայի Ժնև քաղաքում: Ընկերությունում ընդհանուր առմամբ աշխատում է մոտ 48,000 աշխատակից և այն իններորդ տարին անընդմեջ արժանացել է Global Top Employer մրցանակին: JTI-ն JT ընկերությունների խմբի անդամ է:

JTI (Japan Tobacco International) - один из 15 лучших глобальных работодателей, признанных Институтом лучших работодателей в 2023 году за выдающуюся кадровую политику и практику.
Это признание является свидетельством того факта, что наши сотрудники всегда находятся в центре нашего внимания, и о прогрессе, которого мы продолжаем достигать в деле улучшения благосостояния наших сотрудников, а так же о внимании к многообразию и инклюзивности.
«То, что люди занимают центральное место во всем, что мы делаем, делает JTI уникальным Лучшим работодателем. Мы действительно заботимся обо всех наших сотрудниках точно так же, как они заботятся о компании», - говорит Натали Динсер, директор по персоналу и культуре кластера "Беларусь и Кавказ" компании JTI.
Мы успешно реализовали несколько проектов по дальнейшему улучшению рабочей среды для наших сотрудников:
- NWOW - New Ways Of Working ("Новые способы работы")- проект, позволяющий сотрудникам самим определять место и время работы - когда и откуда они хотели бы работать. Этот подход основан на доверии и помогает сотрудникам достичь более сбалансированного сочетания работы и личной жизни.
- Политика равного семейного отпуска - 20 недель полностью оплачиваемого отпуска для соответствующих сотрудников, независимо от пола.
- Программа быстрых вознаграждений/ награды за достижения в работе - возможность для любого сотрудника JTI номинировать своих коллег для получения денежных и не-денежных наград.
- Make It Bright Challenge (Проект «Сделай ярче») - проект, в рамках которого студенты получают уникальный опыт делового общения. Победители конкурса получают международную оплачиваемую стажировку и могут впоследствии даже стать сотрудниками JTI.
Сергей Букса, генеральный директор кластера "Беларусь и Кавказ", отметил, что в 62-х странах JTI успешно прошла сертификацию. Он отмечает невероятную работу сотрудников JTI в Армении:
"Сертификация Лучшего работодателя уже 9-й год подряд является сильным сигналом для наших нынешних и будущих сотрудников: мы всегда будем продолжать добиваться прогресса в улучшении благосостояния наших сотрудников, поддерживать большее разнообразие и инклюзивность везде, где мы работаем, и позволять всем нашим коллегам развивать свою карьеру".
О компании JTI
JTI - ведущий международный производитель табачных изделий и изделий из нагреваемого табака. Компании принадлежит второй в мире табачный бренд Winston, а также Camel (кроме территории США). В портфолио входят также всемирно известные бренды Sobranie, Mevius и LD. Кроме того, JTI является крупным игроком в категории веэпов и нагреваемого табака с брендами Logic и Ploom. Штаб-квартира компании находится в Женеве, Швейцария. Компания ведет деятельность более чем в 130 странах мира, а в ее штате работают почти 48000 сотрудников. Компания девятый год подряд получает награду "Лучший глобальный работодатель". JTI является членом группы компаний JT.