Տարածաշրջանում ստեղծված իրավիճակն ու գործող սահմանափակումներն էապես ազդել են Ռուսաստանից Հայաստան և հակառակ ուղղությամբ բանկերով դրամական փոխանցումների համակարգի վրա: Այսօր շուկայում գործում են դրամական փոխանցումների սահմանափակ տարբերակներ: Գրեթե բոլորբանկերը դադարեցրել են համագործակցությունը Յունիստրիմ (Unistream) համակարգի հետ:
«Արմենպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում «Ամբերդ» հետազոտական կենտրոնի փորձագետ  Էդգար Աղաբեկյանը նշեց, որ ամենամեծ դրամական փոխանցման համակարգի՝ Յունիստրիմի (Unistream), հայաստանյան բանկերից դուրս մղվելու պատճառներն, ըստ էության, արևմտյան պատժամիջոցներն են: Դրանցով պայմանավորված՝ հայկական բանկերը չեն կարողանալու կամ չեն օգտագործելու այդ համակարգը, որպեսզի իրենք կարողանան խուսափել արևմտյան գործընկերների որոշակի սահմանափակումներից և պատժամիջոցներից:
«Սկզբնական շրջանում նրանց համար, ովքեր հիմնականում հենց Յունիստրիմ համակարգով էին կատարում իրենց փոխանցումներն, իհարկե որոշակի անհարմարություն ստեղծվեց, բայց, այնպես չէ, որ Յունիստրիմը (Unistream)  միակն էր ու առանց դրա փոխանցումներ չեն կարող իրականացվել, մենք վերջին մեկ-երկու տարվա մեջ ունենք փոխանցումների բավականին մեծ աճ: Այս պահին կան համակարգեր, որոնք  կարող են փոխարինել  Յունիստրիմ (Unistream) համակարգին»,- նշեց մասնագետը:
Այսօր դրամական փոխանցումների ոլորտում բացի բանկերից և արագ դրամական փոխանցումների համակարգերից կան նաև թվային ֆինտեխ լուծումներ, որոնք համադրում են մատչելիությունը, արագությունը և առավելագույն հարմարավետությունը հաճախորդների համար (և՛ ուղարկողների, և՛ ստացողների), քանի որ փոխանցումները կատարվում են վայրկյանների ընթացքում՝ բջջային հավելվածի և հեռախոսահամարի միջոցով։
Դրամական փոխանցումների նոր տարբերակները գնալով ավելանում են, օրինակ «Սբերբանկ»-ից հնարավոր է փոխանցում իրականացնել հեռախոսահամարով VTB, EasyWallet, Telcell հաշիվներին (միջնորդավճար - 1%):
Ռուսաստանից Հայաստան կարելի է գումար փոխանցել հարազատների և ընկերների Evoca, ACBA, Ararat, VTB, Telcell հաշիվներին նաև Tinkoff հավելվածով` մինչև 1,5% միջնորդավճարով` նշելով միայն ստացողի հեռախոսահամարը:
Ինչպես նաև հնարավոր է իրականացնել փոխանցում IDpay հավելվածով, որըհնարավորություն է տալիս  իրականացնել ակնթարթային փոխանցումներ ռուսական ցանկացած բանկային քարտից հայկական ցանկացած բանկային քարտի: Ռուսաստանից գումար փոխանցողը պետք է պարզապես ունենա IDpay հավելվածը և դրան կցի իր ռուսական ցանկացած բանկի քարտը։ IDpay հավելվածով կարելի է փոխանցել IDBank-ի քարտային և ընթացիկ հաշիվներին նաև ստացողի հեռախոսահամարով, եթե նա այդ բանկի հաճախորդ է։ Փոխանցումներն իրականացվում են միայն ՌԴ ռուբլով՝ ընդամենը 0,9 % փոխանցման միջնորդավճարով, իսկ ամսական սահմանաչափը հասնում է մինչև 1 մլն ՌԴ ռուբլի։
Ռուսաստան-Հայաստան և հակառակ ուղղությամբ  դրամական փոխանցումների աճի միտումը 2023 թվականի ընթացքում նույնպես պահպանվել է, և  այս պարագայում կարևոր  է, որ գործի մի համակարգ, որը չի տուժի ոչ մի տեսակի պատժամիջոցներից և փոխանցումներն էլ կիրականացվեն արագ, հուսալի, հարմար և շուրջօրյա՝ մեկ հարթակի միջոցով:

Причиной изгнания крупнейшей системы денежных переводов Unistream из банков Армении на самом деле являются западные санкции.
В беседе с корреспондентом «Арменпресс» отметил эксперт исследовательского центра "Амберд" Эдгар Агабекян.
«В связи с этим армянские банки не смогут или не будут использовать эту систему, чтобы избежать определенных ограничений и санкций своих западных партнеров.
Вначале для тех, кто в основном осуществлял переводы через систему Юнистрим, конечно, были созданы некоторые неудобства, но дело не в том, что Юнистрим был единственным, и без него переводы не могут быть осуществлены, у нас за последний год или два довольно большое увеличение переводов. На данный момент есть системы, которые могут заменить систему «Юнистрим»,- отметил специалист.
По его словам, создавшаяся в регионе ситуация и действующие ограничения существенно повлияли на систему денежных переводов банков из России в Армению и наоборот. Сегодня на рынке ограничены возможности денежных переводов. Практически все банки прекратили сотрудничество с системой Юнистрим.
Сегодня в сфере денежных переводов, помимо банков и систем быстрых денежных переводов, существуют и цифровые финтех-решения, сочетающие в себе доступность, скорость и максимальное удобство для клиентов (как отправителей, так и получателей), поскольку переводы осуществляются за считанные секунды через мобильный телефон - приложение и через номер телефона.
Увеличивается количество новых возможностей денежных переводов, например, можно сделать перевод со «Сбербанка» на счета ВТБ, EasyWallet, Telcell по телефону (комиссия-1%).
Перевести деньги из России в Армению на счета Evoca, ACBA, Ararat, VTB, Telcell родственников и друзей можно также с помощью приложения Тинькофф с комиссией до 1,5%, указав только номер телефона получателя.
Также возможен перевод с помощью приложения IDpay, которое позволяет моментально переводить с любой российской банковской карты на любую армянскую банковскую карту. Человеку, осуществляющему перевод денег из России, достаточно иметь приложение IDpay и привязать к нему карту любого российского банка. С помощью приложения IDpay возможен перевод на карту и расчетные счета IDBank с указанием номера телефона получателя, если он является клиентом этого банка. Переводы осуществляются только в рублях РФ с комиссией за перевод всего 0,9%, а ежемесячный лимит достигает до 1 млн рублей РФ.
Тенденция увеличения денежных переводов между Россией и Арменией в 2023 году также сохранилась, и в этом случае важно, чтобы была создана система, которая не пострадает от каких-либо санкций и переводы будут осуществляться быстро, надежно, удобно и круглосуточно через единую платформу.