Ամերիաբանկն արժանացել է Euromoney ամսագրի «Գերազանցության մրցանակին»՝ որպես 2023թ. ընթացքում թվային լուծումներ առաջարկող լավագույն բանկը Հայաստանում: Ամսագիրը հատուկ շեշտում է Ամերիաբանկի ուղղվածությունը դեպի թվային նորարարություններ և տրանսֆորմացիոն տեխնոլոգիաներ, որով բանկը գերազանցել է իր մրցակիցներին վերջին 12 ամիսների ընթացքում:
Ըստ ամսագրի, Ամերիաբանկի տպավորիչ թվային ցուցանիշները ներառում են օնլայն բանկինգի և բջջային հավելվածի օգտատերերի թվի զգալի` 46% աճը նախորդ տարվա համեմատ, ընդ որում բոլոր կապուղիներով ակտիվ օգտատերերի թիվը ևս կտրուկ աճել է` 67%-ով: Բացի այդ, Ամերիաբանկն իր կապուղիներով գրանցել է մոտ 12 միլիոն էլեկտրոնային գործարք` շուկայում սահմանելով նոր ռեկորդ:
Արդեն մի քանի տարի է, ինչ բանկը ֆիզիկական անձանց առաջարկում է բանկի հաճախորդ դառնալու առցանց լուծում, որը թույլ է տալիս առանց բանկ այցելելու բացել  բանկային առաջին հաշիվը կամ պատվիրել առաջին քարտը: 2023թ. բանկը ներդրել է ամբողջական լուծում, որն ավտոմատացնում է հաճախորդների նույնականացման գործընթացն առանց լրացուցիչ հեռախոսային զանգի անհրաժեշտության: Արդյունքում` առցանց գրանցված նոր հաճախորդների թիվը 67%-ով ավելին է 2022 թ.-ի ցուցանիշից։
Հատկանշական է, որ Ամերիաբանկի ինտերնետ-բանկինգ համակարգի օգտագործման գործակիցը կազմել է 71%, ինչը 9 տոկոսային կետով բարձր է 2022թ. գրանցված ցուցանիշի համեմատ:
Բանկի բջջային հավելվածի՝ MyAmeria-ի հայտնիությունն աստիճանաբար ավելանում է՝ ինչպես հավելվածի հնարավորությունների, այնպես էլ հաճախորդների բազայի առումով: Ընթացիկ տարվա կարևոր իրադարձություններից է Ամերիաբանկի կողմից առցանց ներդրումային հարթակի՝ MyInvest-ի ներդրումը: Հարթակն ինտեգրված է բանկի բջջային հավելվածում: MyInvest-ը թույլ է տալիս օգտատերերին բացել բրոքերային հաշիվներ առցանց և հնարավորություն է տալիս կատարել ընտրություն ավելի քան 20,000 արժեթղթերից, ավելի քան 30 շուկաներում:
Հաշվետու տարում Ամերիաբանկը կարևորել է նաև անկանխիկ և էլեկտրոնային վճարումների խթանումը` դրանք ավելի մատչելի դարձնելով իր հաճախորդների համար: Բացի այդ, բանկն առաջատար դիրք է զբաղեցրել թվային հիփոթեքային վարկավորման շուկայում՝ դառնալով առաջին բանկը Հայաստանում, որն ամբողջությամբ թվայնացրել է հիփոթեքային վարկավորման գործընթացը։
Ամերիաբանկի մանրածախ բանկինգի տնօրեն Արման Բարսեղյանը նշել է. «Մենք շարունակաբար բարելավում ենք մեր թվային համակարգերը, լուծումներն ու ծառայությունները՝ ներդրումներ կատարելով բիզնեսի վերափոխման և նոր տեխնոլոգիաների ուղղությամբ, նպատակ ունենալով ընդլայնել մեր գործունեության շրջանակները, կրճատել նոր պրոդուկտները շուկայում ներկայացնելու համար պահանջվող ժամանակը և ապահովել ավելի բարձր արդյունավետություն արագ փոփոխվող աշխարհում, հատկապես` ֆինանսական ոլորտում: Euromoney-ի այս մրցանակը վերջին տարիների մեր կայուն առաջընթացի ճանաչումն է: Մեր բարձր արդյունքները վկայում են մեր` ռազմավարական նպատակներին հասնելու և մարդկանց կյանքի որակը բարելավելու առաքելությունն իրականացնելու վճռականության մասին»:

Америабанк признан лучшим банком по цифровым решениям в Армении в 2023г. в рамках премии журнала Euromoney «За превосходство». Журнал особо отмечает приверженность Америабанка цифровым инновациям и трансформационным технологиям, по которым банк превзошел аналогичные показатели своих конкурентов за последние 12 месяцев.
По данным журнала, впечатляющие цифровые показатели Америабанка включают значительное увеличение базы пользователей интернет и мобайл-банкинга на 46% по сравнению с прошлым годом, в то время как рост активных пользователей по всем каналам составил 67%. Америабанк отличился также тем, что зарегистрировал порядка 12 млн электронных транзакций через свои каналы, установив новый рекорд на местном рынке.
Уже несколько лет банк предлагает физическим лицам онлайн-платформу для регистрации в качестве нового клиента банка, позволяющую открыть первый банковский счет или заказать первую карту в режиме онлайн. В 2023г. банк внедрил комплексное решение, автоматизирующее процесс идентификации клиентов без необходимости телефонных звонков. В результате, число новых клиентов, которые зарегистрировались онлайн, выросло на 67% по сравнению с 2022г.
Примечательно, что уровень использования интернет-банкинга среди клиентов, владеющих счетами в Америабанке, достиг 71%, что на девять процентных пунктов больше, чем в 2022г.
Популярность мобильного банковского приложения Америабанка «MyAmeria» растет как в плане его функциональных возможностей, так и в плане клиентской базы. В череде важных событий текущего года следует отметить, что Америабанк внедрил инвестиционную онлайн-платформу MyInvest, интегрированную в мобильное банковское приложение MyAmeria. MyInvest позволяет открывать брокерские счета в режиме онлайн и предоставляет широкий выбор из более чем 20,000 ценных бумаг на более чем 30 рынках.
В отчетном году Америабанк также уделял особое внимание продвижению безналичных и электронных платежей, делая их более доступными для своих клиентов. Кроме того, Банк продемонстрировал свое лидерство на рынке цифрового ипотечного кредитования, став первым банком в Армении, полностью оцифровавшим процесс предоставления ипотечных кредитов.
Арман Барсегян, директор розничного банкинга Америабанка, отметил: «Мы постоянно совершенствуем наши цифровые системы, решения и услуги путем инвестиций в бизнес-трансформацию и новые технологии, стремясь к увеличению масштабов, сокращению сроков вывода продуктов на рынок и повышению эффективности в быстро меняющемся мире, особенно в финансовом секторе. Эта награда от Euromoney является признанием нашего устойчивого прогресса за последние годы. Наши высокие результаты демонстрируют твердое намерение достичь поставленных перед нами стратегических целей и выполнить нашу миссию по повышению качества жизни людей».
Америабанк является одним из ведущих финансово-технологических учреждений в Армении и играет важную роль в экономике страны. Объем активов Америабанка превышает 1 триллион драмов РА. Следуя по пути диджитализации, банк внедрил ряд инновационных решений и платформ и продолжает совершенствовать их, формируя динамично развивающуюся финансово-технологическую среду, направленную на удовлетворение различных потребностей человека.