Կորոնավիրուսից ու պատերազմական իրավիճակից ամենաշատը տուժած ոլորտներից մեկը զբոսաշրջությունն է։ Մասնավորապես կորոնավիրուսի հետևանքներն ամենաշատն իր վրա է վերցրել հենց այս ոլորտը։ Այս մասին գրում է «Փարիզ Հյուրանոց» ՍՊ Ընկերության հիմնադիր Արթուր Հարությունյանը։
«2019 թվականին Հայաստան էր ժամանել գրեթե երկու միլիոն զբոսաշրջիկ։ 2021 թվականի առաջին եռամսյակի տվյալներով Հայաստան այցելած զբոսաշրջիկների թիվը կազմել է 86․524, նախորդ՝ 2020 թվականի նույն ժամանակահատվածի 307․ 590-ի դիմաց։ Վերջին տարիներին, արդեն, պայմանավորված մի շարք հանգամանքներով` մասնավորապես ռուս-ուկրաինական հակամարտությամբ, տուրիստական հոսքը դեպի ՀՀ մեծացել է։ Ցուցանիշներն այս առումով ևս բավականին խոստումնալից են․ 2023 թվականի առաջին հինգ ամիսներին Հայաստան այցելած զբոսաշրջիկների թիվը կազմել է 806․ 004, ինչը շատ ավելի բարձր է 2021 թվականի ցուցանիշից։ Էկոնոմիկայի նախարարն ամիսներ առաջ հայտարարել էր, որ 2023 թվականի ապրիլին զբոսաշրջային հոսքերը 30 %-ով գերազանցել են նախահամաճարակային ցուցանիշը։ Այս ցուցանիշներն, իհարկե, հուսադրող են, բայց պետք է հաշվի առնել մի քանի կարևոր հանգամանք. Նախ զբոսաշրջիկների հոսքը, հատկապես ՌԴ-ից, կրկին պայմանավորված մի շարք հանգամանքներով, գնալով նվազելու է, եթե արդեն չի սկսել նվազել։ Այդ մեծ հոսքի մեջ մեծ թիվ են կազմել ռելոկանտները։ Առհասարակ, հսկայական տարբերություն կա զբոսաշրջիկի ծախսած գումարի և ռելոկանտի ծախսած գումարի միջև, քանի որ զբոսաշրջիկը հստակ ծրագրերով է գալիս, ծախսում է տուրերի, ուտելու վրա՝ ռեստորաններում: Այսինքն, նրանց ծախսը, գրեթե, կրկնակի է լինում: Ռելոկանտն այն մարդն է, ով գալիս է այստեղ որոշ ժամանակով բնակվելու, ու իր ծախսերը լրիվ այլ են։ Հետևաբար պետք է իրատեսորեն նայել այս ցուցանիշներին ու գրանցած տնտեսական արդյունքներին»,- ընդգծում է Հարությունյանը։
Ըստ նրա` անկախ վիճակագրական աճող կամ նվազող թվերից՝ Հայաստանն ավելի ճանաչելի և գրավիչ երկիր պետք է դառնա զբոսաշրջիկների համար։
«Ի՞նչն է հետաքրքրում զբոսաշրջիկին, ով առաջին անգամ այցելում է Հայաստան։ Առաջինը տեսարժան վայրերն ու պատմաճարտարապետական հուշարձաններն են, բայց այսօրվա  տուրիստին միայն դրանով զարմացնել չես կարող։ Մարդկանց հետաքրքրություններն ամբողջ աշխարհում փոխվում են։ Պետք է մտածել նոր հետաքրքրությունների և գրավիչ փաթեթների մասին:  Հայաստան այցելող զբոսաշրջիկներին, օրինակ, շատ հետաքրքիր են հայկական խոհանոցն ու քաղաքային կյանքը։ Այս տեսանկյունից կարևոր են կորպորատիվ զբոսաշրջության զարգացումը, զբոսաշրջիկների համար հետաքրքիր ակցիաների և միջոցառումների ավելացումը։
Հայաստանն այսօր զբոսաշրջիկներին գրավում է համաշխարհային զբոսաշրջային շուկաների բոլոր 7 ձևերով՝ մշակութային, բնության, ժամանցային, գործարար, արկածային, բժշկական- առողջարանային, երկարաժամկետ։ Այս բոլոր ոլորտներում Հայաստանն ունի զարգացման պոտենցիալ. Կարևոր է, որ այդ ոլորտային զարգացումը համաչափ արվի։ Այս առումով պետությունը ևս անելիք ունի. Տեսլական է պետք, որպեսզի հասկականք, թե հայկական տուրիզմը ո՞ր ուղղությամբ է գնում, արդյոք ունենք թիրախային խումբ, թե՝ ոչ»։
Արթուր Հարությունյանի կարծիքով այստեղ կարևոր է պետություն-մասնավոր հատվածի համագործակցությունը։
«Կա ռեալ հնարավորություն զբոսաշրջությունը երկրի տնտեսության «կերակրող»  ոլորտը դարձնելու համար։ Աշխարհը հենց այդ ուղղությամբ էլ գնում է, ուստի այս առումով ունենք միջազգային փորձ, որից կարող ենք օգտվել։  Զբոսաշրջությունն այսօր աշխարհում  երկրորդ ամենաարագ զարգացող  ոլորտն է՝ մոտ 4%  աճով։ Զարգացման նման տեմպերով կանխատեսվում է, որ առաջիկա 10 տարիների ընթացքում զբոսաշրջության շնորհիվ աշխարհում կստեղծվի 100 մլն  հավելյալ աշխատատեղ, այսինքն՝ յուրաքանչյուր 4 աշխատանքից մեկը կպատկանի այս ոլորտին։ Այն գրավիչ է նաև ներդրողների համար՝ հատկապես օտերերկրյա ուղիղ ներդրումների, ինչը եկամուտներ կարող է ապահովել թե՛ պետական, թե՛ մասնավոր բյուջեի համար։  Կարծում եմ, որ խելամիտ ռազմավարության դեպքում այս ոլորտը կարող ենք դարձնել երկրի տնտեսության զարգացմանը նպաստող ոլորտներից մեկը»,- գրում է «Փարիզ Հյուրանոց» ՍՊ Ընկերության հիմնադիր Արթուր Հարությունյանը։

Lorem Ipsum is simply dummy text of the printing and typesetting industry.2023-11-24 12:00:42
After the coronavirus and the war situation, tourism turns out to be one of the most heavily affected sectors of the economy. This sector, in particular, incurred to the highest extent the consequences of the pandemic, writes Artur Harutyunyan, the founder of Paris Hotel LLC.
"An estimated 2 million tourists visited Armenia in 2019. As of the first quarter of 2021, Armenia hosted   86,524 tourists against the 307,590 in the same period of last year. Inbound tourism increased over the past years due to different factors, particularly, in the wake of the Russian-Ukrainian war. The figures speak for themselves: in the first five months of 2023, Armenia attracted as many as 806, 004 tourists, the record being even much higher compared to 2021. Several months back, the Minister of Economy said the flow of tourists surpassed 30% the pre-pandemic records in April 2023. The records are, of course, encouraging; yet there are factors that have to be taken into consideration. First, the flow of tourists, especially from Russia, is bound  to decline gradually - again due to a number of circumstances (though such a decline may be observed from now on) . Among them, resettlers account for a large percentage. By and large, there is a vast difference between a tourist and a resettler when it comes to the amount of money spent. Tourists, who come with a scheduled program,  spend the money on tours, meals in restaurants, i.e. - their expenditures are twice as higher. Whereas a resettler is someone who seeks residence for a certain period of time, and hence, their expenditures are totally different. Therefore, it is important to take a realistic outlook on those records and the available economic outcomes," Harutyunyan says.
He emphasizes the importance of increasing Armenia's recognition to make it a more attractive country for tourists (notwithstanding the increasing or decreasing statistics).
"What could be of interest to a tourist who is on his first visit to Armenia? First, it is the sights and historical monuments. Yet, they alone are not enough to impress a modern-day tourist. People's interests change globally. It is necessary to think of new interests and attractive [tour] packages. Tourists visiting Armenia, for instance, are  very much interested in the Armenian cuisine and urban life. From this perspective, developing corporate tourism, launching more special offers and conducting more events are important.
"Armenia's tourism attraction today covers all the seven forms of  the global tourism markets, i.e. - cultural, landscape, leisure, business, medical-healthcare, long-term [programs]. Armenia has a potential in all these areas. What matters is to ensure a proportional development in the sector. We need a vision to understand what trend the Armenian tourism pursues and whether or not we have a target group".
Artur Harutyunyan also highlights the importance of cooperation between the state and the private sector.
"There is a real opportunity to make tourism the 'bread basket' of the country's economy. That's the trend observed globally, which is to say we have the best international practice to benefit from.  Tourism today is the second fastest developing sector internationally, securing a 4% growth. With such paces of development, there are forecasts for creating 100 million extra jobs on the global level in the 10 years to come. That is to say, one in four jobs will pertain to this particular area. It is attractive also to investors, especially in terms of foreign investments that may secure profit for both the state and the private budget. I think in case of a reasonable strategy, we can upgrade this sector to promote our country's economic development," the founder of Paris Hotel writes.