Ամերիաբանկը ճանաչվել է 2024 թ. կայուն ֆինանսավորման գծով Հայաստանի լավագույն բանկը: Այս մրցանակն Ամերիաբանկի չորրորդ անընդմեջ հաղթանակն է կլիմայի փոփոխության բացասական ազդեցության մեղմելուն ու ավելի կայուն ապագա կառուցելուն միտված նախաձեռնությունների ֆինանսավորման ոլորտում։
Ամերիաբանկը Հայաստանի միակ կազմակերպությունն է, որն 2019 թ․-ին այս հեղինակավոր մրցանակի հիմնադրումից ի վեր նման ճանաչման է արժանանում։
Հաղթող կազմակերպություններն ընտրվել են Global Finance ամսագրի խմբագիրների կողմից, որոնք դիտարկել են 53 երկրից և տարածաշրջանից ստացված հայտերն ու իրականացված անկախ հետազոտության արդյունքները։ Գնահատման չափանիշներից են կառավարման քաղաքականությունը, հռչակված նպատակները, ինչպես նաև շրջակա միջավայրի և սոցիալական ծրագրերի կայուն ֆինանսավորման ոլորտում գրանցված չափելի ձեռքբերումները:
«Կլիմայի փոփոխության հետ կապված մտահոգությունը, օրենսդրական կարգավորումները և ներդրողների իրազեկվածության բարձրացումը նպաստել են կայուն ներդրումների պահանջարկի աճին», – նշեց Global Finance ամսագրի հիմնադիր և գլխավոր խմբագիր Ջոզեֆ Ջիարապուտոն: «Մաքուր տեխնոլոգիաների, կանաչ ֆինանսավորման գործիքների և տվյալների վերլուծության ոլորտներում նորարարությունն ավելի գրավիչ ու հասանելի է դարձնում կայուն ֆինանսավորումը՝ շուկայական նոր հնարավորություններ ընձեռելով բանկերին»:
«Տարիներ առաջ, երբ մենք ընդունեցինք կայուն ու կանաչ ֆինանսավորմանն անցնելու ռազմավարական որոշում, մենք վստահ էինք, որ մեր մոտեցումն իրեն կարդարացնի: Բիզնեսն ու կառավարություններն ամբողջ աշխարհում գնալով ավելի շատ են կարևորում կայունությունը, ինչն ապացուցում է` որքան ճիշտ և արդարացված է եղել մեր որոշումը: Այսօր կայունությունը լոկ ընտրություն չէ, այլ ապագայում աճ ապահովելու և երկարաժամկետ արժեք ստեղծելու նախապայման», – նշեց Ամերիաբանկի գլխավոր տնօրեն Արտակ Հանեսյանը։
Նշենք, որ Ամերիաբանկը ստանձնել է երկարաժամկետ պարտավորություն` ստեղծելու կայուն միջավայր և աջակցելու հաճախորդներին ածխածնային առումով չեզոք տնտեսության անցնելու գործում: Ամերիաբանկը մշակել է Կանաչ պարտատոմսերի հայեցակարգ, որը համապատասխանում է Կապիտալի շուկայի միջազգային ասոցիացիայի (ICMA) Կանաչ պարտատոմսերի գործող սկզբունքներին և ՄԱԿ-ի Կայուն զարգացման նպատակներին։
2009 թ. ի վեր Ամերիաբանկը տարբեր միջազգային ֆինանսական հաստատությունների և ներդրողների աջակցությամբ էներգախնայողության ու էներգաարդյունավետության ծրագրերի ֆինանսավորմանն է ուղղել ավելի քան 225 մլն ԱՄՆ դոլար։

Lorem Ipsum is simply dummy text of the printing and typesetting industry.2024-03-11 10:34:05
Ameriabank has been named the Best Bank in Armenia in sustainable finance for 2024. This achievement marks the fourth consecutive win for Ameriabank for funding initiatives designed to mitigate the negative impacts of climate change and help build a more sustainable future.
Ameriabank stands as the sole recipient from Armenia to have been honored with this prestigious award since its inception in 2019.
The winners, selected in 53 countries and territories, were chosen by the editors of Global Finance, based on entries, as well as independent research. Criteria for evaluation included governance policies and goals as well as measurable achievements in environmental and social sustainability financing.
“Climate change concerns, regulations and increasing investor awareness have ensured growing demand for sustainable investments,” said Global Finance funder and editorial director Joseph Giarraputo. “Innovations in clean technologies, green finance instruments, and data analytics are also making sustainable finance more attractive and accessible, creating new market opportunities for banks.”
“Years ago, when we made the strategic decision to redirect our efforts towards sustainable and green financing, we were confident that our commitment would pay off.  The growing prioritization of sustainability by businesses and governments around the world proves how true and justified was our decision to integrate sustainable practices into our operations. Today, sustainability is not merely an option but a prerequisite for securing future growth and creating long-term value," Artak Hanesyan, CEO at Ameriabank, commented.
To note, Ameriabank has a long-term commitment to creating a sustainable environment and supporting customers’ transition towards a carbon neutral economy. The Bank has developed a Green Bond Framework which is consistent with the International Capital Market Association’s (“ICMA*”) current Green Bond Principles (“GBP”) and is in alignment with the UN Sustainable Development Goals (SDGs).
Since 2009, Ameriabank has financed more than USD 225 million worth energy efficiency and renewable energy projects with the support of various international financial institutions and impact investors․
Ameria was the first in Armenia to create ecosystems for both businesses and individuals, which give one-window access to a range of banking and non-banking services, among them - Estate.ameriabank.am, Automarket.ameriabank.am, Business.ameriabank.am