Հայէկոնոմբանկը հայտարարություն է տարածել Freedom House-ի զեկույցի վերաբերյալ․
««Freedom House» իրավապաշտպան կազմակերպությունը վերջերս հրապարակել էր «Nations in Transit» տարեկան զեկույցը, որը խիստ վիճահարույց դրույթներ է պարունակում և կասկածի տակ է դնում մասնավորապես կառույցի հայաստանյան գրասենյակի անաչառությունը։
2024 թվականին հրապարակված տարեկան զեկույցում հեղինակավոր կազմակերպությունը, հենվելով կեղծ և ոչ օբյեկտիվ տեղեկությունների վրա, վարկաբեկող գնահատականներ է հնչեցրել «ՀԱՅԷԿՈՆՈՄԲԱՆԿ» ԲԲ ընկերության վերաբերյալ։
Ըստ կազմակերպության տարեկան զեկույցի՝ «ՀԱՅԷԿՈՆՈՄԲԱՆԿ»-ը իբր աջակցել է իշխող «Քաղաքացիական Պայմանագիր» կուսակցությանը՝ շրջանցելու կուսակցությունների ֆինանսավորման կանոնները և օգտագործել է դրամահավաքի անօրինական մեխանիզմներ։ Մասնավորապես, զեկույցի հեղինակները ուշադրություն են հրավիրել այն հանգամանքի վրա, որ «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության դոնորների մեծ մասը, իբր, տեղյակ չի եղել բանկի միջոցով իրենց անունից կատարված նվիրատվությունների մասին։
«ՀԱՅԷԿՈՆՈՄԲԱՆԿ»-ը, որը 33 տարվա պատմություն ունի և մինչ օրս սերտ գործակցում է ավելի քան 20 միջազգային հեղինակավոր և առաջնակարգ կառույցների հետ, վերջիններիս հետ հաջողությամբ իրականացրել է ավելի քան 120 ծրագիր, ինչը նշանակում է, որ ցանկացած նման ծրագրի մեկնարկից առաջ և ողջ ծրագրի իրականացման ընթացքում Բանկը պատշաճ կերպով անցնում է նախանշված և սահմանված չափանիշների և պահանջների համապատասխանության ստուգում տվյալ կառույցների կողմից, համարվում է Հայաստանի բանկային ոլորտի ամենավստահելի, կայացած և հեռանկարային ընկերություններից մեկը։
Նման գործընթացներից անմասն չէ նաև հաճախորդի հետ գործարք կատարելիս կամ գործարար հարաբերություն հաստատելիս առաջնորդվել ոլորտը կարգավորող ՀՀ և միջազգային համապատասխան իրավական ակտերի դրույթներով՝ սկսած հաճախորդների նույնականացումից և ինքնության ստուգումից, մինչև միջոցների ծագման աղբյուրի բացահայտում և պատշաճ ուսումնասիրության շրջանակներում օրենսդրությամբ սահմանված այլ միջոցառումներ, որոնք և խստագույնս պահպանվել և պահպանվում են Բանկի պրոֆեսիոնալ մասնագետների կողմից։
Մինչդեռ «Freedom House»-ի հայաստանյան գրասենյակի ներկայացուցիչները, հիմնվելով որոշ լրատվամիջոցներում տեղ գտած կեղծ և անհիմն տեղեկությունների վրա, փորձել են արատավորել Բանկի անունը և բարի համբավը, փորձել են Բանկի բաժնետերերին կապել իշխող կուսակցության հետ՝ երևակայական վերլուծություններ անելով՝ առանց հիմնավոր փաստերի։ Ավելին, «Freedom House»-ի հայաստանյան գրասենյակի ներկայացուցիչները զեկույցը կազմելիս զլացել կամ գուցե քաղաքական և որոշ ուժերի կողմից ֆինանսական աջակցություն ստանալու ակնկալիքով դիտավորյալ չեն ստուգել փաստերը և զբաղվել են էժանագին մանիպուլյացիայով։ Սա, թերևս, մեզ իրավունք է վերապահում ենթադրելու, որ միջազգային հեղինակավոր իրավապաշտպան կազմակերպության հայաստանյան գրասենյակում ոմանք զբաղված են այլոց քաղաքական շահերը սպասարկելով, կոռուպցիոն գործարքներով և պատվերով զեկույցներ գրելով։
«ՀԱՅԷԿՈՆՈՄԲԱՆԿ»-ի ներկայացուցիչները պատշաճ և քաղաքակիրթ ձևով փորձել են կապ հաստատել «Freedom House»-ի հայաստանյան գրասենյակի ներկայացուցիչների հետ՝ զեկույցում տեղ գտած անճշտությունները միասին պարզաբանելու նպատակով, սակայն կազմակերպության գրասենյակն անպատասխան է թողել ոչ միայն Բանկի ներկայացուցիչների հեռախոսազանգերը, այլև չի արձագանքել Բանկի կողմից իրենց ուղղված գրություններին։
Սա ևս ստիպում է ենթադրել, որ «Freedom House»-ի հայաստանյան գրասենյակի որոշ աշխատակիցներ, ոտնահարելով իրենց մայր կառույցի՝ ժողովրդավարության զարգացման սկզբունքները, որոշել են սպասարկել ոմանց քաղաքական կամ բիզնես շահերն ու քմահաճույքները։
Հարկ ենք համարում նշել, որ «ՀԱՅԷԿՈՆՈՄԲԱՆԿ»-ին առընչվող զեկույցում տեղ գտած բացասական դրույթների հեղինակները շարժվել են բացառապես սեփական շահախնդրությամբ և նման աշխատակիցները չպետք է տեղ գտնեն այս հեղինակավոր կառույցի ներկայացուցչությունում։ Փաստացի, այդ մարդիկ իրենց աշխատանքով վարկաբեկել են ոչ միայն «ՀԱՅԷԿՈՆՈՄԲԱՆԿ»-ը, այլև «Freedom House»-ը։ Հուսով ենք, որ այս հայտարարությունը «Freedom House»-ի գլխավոր գրասենյակի պատասխանատուների համար կծառայի որպես հիմք՝ հայաստանյան գրասենյակի անպատասխանատու, գուցե նաև կոռումպացված աշխատակիցներին կարգի հրավիրելու կամ նրանցից ձերբազատվելու համար»։

Lorem Ipsum is simply dummy text of the printing and typesetting industry.2024-05-07 08:08:48
Freedom House human rights organization recently published the Nations in Transit annual report which contains highly controversial statements and raises questions as to the impartiality of the organization's Armenian office in particular.
In the annual report published in 2024, this reputable organization has made defamatory assumptions regarding ARMECONOMBANK OJSC, which are based on false and unobjective information.
According to the report, ARMECONOMBANK has allegedly helped the leading Civil Contract Party to bypass the funding rules for parties and used illegal fundraising mechanisms. In particular, the authors of the report have focused on the assumption that most of the donors of the Civil Contract Party were allegedly not aware of the donations made on their behalf through the bank.
ARMECONOMBANK OJSC has a history of 33 years and has been closely cooperating with more than 20 reputable and leading international institutions. It has successfully implemented more than 120 projects with these institutions, which means that prior to and throughout any such project the Bank is properly checked for compliance with the appropriate standards and requirements set by the partner institutions. The bank is considered one of the most reliable, stable, and prospective entities in the Armenian banking sector. The bank's practices include mandatory compliance assurance as prescribed by the provisions of applicable Armenian and international banking laws any time it carries out a transaction or establishes a business relationship with customers, including customer identification and verification, identification of the origin of funds, and other steps required by due diligence. All of these requirements are strictly observed by the professionals in charge.
Meanwhile, the representatives of the Armenian office of Freedom House have used false and groundless information placed in some media to damage the Bank's good name and solid reputation and attempted to link the Bank's shareholders with the ruling party by making imaginary analyses without valid facts. Moreover, while drawing up the report, the authors have failed to, or even deliberately refrained from checking any facts, which resulted in cheap manipulation possibly based on expectations of political or financial benefits from certain entities. This, perhaps, gives us reasons to assume that some people in the Armenian office of a reputable international human rights organization are engaged in serving the political interests of others, making corrupt deals, and writing pre-ordered reports.
The representatives of ARMECONOMBANK OJSC have attempted to contact the representatives of the Armenian office of Freedom House in appropriate and civilized manner in order to jointly correct the inaccuracies found in the report, however the office left our phone calls unanswered, and neither it replied to our letters.
This also makes us assume that some employees of the Armenian office of Freedom House have violated their parent institution's principles of support of democracy to cater to the political or business interests and whims of some parties.
We consider it necessary to point out that the authors of the negative statements made in the report on ARMECONOMBANK have acted solely out of their own interest and such persons should not be employed at the representative office of such a reputable institution. In fact, these people have not only discredited ARMECONOMBANK OJSC, but also Freedom House by their activities. We hope that this statement will help the officers at the head office of Freedom House to take administrative action against or discharge the irresponsible and perhaps even corrupt employees of their Armenian office.