«Global Finance»  հեղինակավոր ամսագիրը հրապարակել է աշխարհի ամենահուսալի բանկերի ամենամյա վարկանիշային աղյուսակը: Ամերիաբանկը ճանաչվել է «Տարվա ամենահուսալի Բանկը» Հայաստանում:
«Նախորդ տարի տեղի ունեցած իրադարձությունները վկայում են բանկային համակարգի կայունության մասին, որը պահպանվեց կորոնավիրուսի համավարակի պատճառով առաջացած անկումային պայմաններում: Բանկերը  ոչ միայն ապահովեցին խիստ անհրաժեշտ ֆինանսական միջոցներ, այլև շատ դեպքերում աջակցեցին  համավարակի պայմաններում անհրաժեշտ սարքավորումներ ու պարագաներ ձեռք բերելու հարցում»,- նշել է Global Finance ամսագրի հրատարակիչ և գլխավոր խմբագիր Ջոզեֆ Ջիարապուտոն: Նրա խոսքով.  «Ամենահուսալի բանկերը կայունության գրավականն են: Այսօր էլ ամենահուսալի բանկերը շարունակում են աջակցել իրենց երկրների կառավարությանն ու համայնքներին` համավարակի հետևանքով առաջացած տնտեսական ցնցումները հնարավորինս արագ հաղթահարելու հարցում»:
Ամերիաբանկի Տնօրինության նախագահ-գլխավոր տնօրեն Արտակ Հանեսյանը նշել է, որ նման դժվարին ժամանակներում երկրի ամենահուսալի բանկ ճանաչվելն իսկապես մեծ պատիվ է Բանկի համար.  «Որպես Հայաստանի ամենամեծ ֆինանսական հաստատություն` մենք մեծ պատասխանատվություն ստանձնեցինք և համավարակի ընթացքում աջակցեցինք անհատներին, ձեռնարկություններին և համայնքներին: Կապիտալի, ֆինանսավորման և իրացվելիության մեր կայուն դիրքերը, ճգնաժամի պայմաններում ռիսկերը գնահատելու և կառավարելու ունակությունն օգնեցին մեզ ոչ միայն դիմակայել, այլև  ավելի հզորանալ»:
Արդեն ավելի քան քսանհինգ տարի Global Finance ամսագրի կողմից հրապարակվող աշխարհի ամենահուսալի բանկերի ամենամյա ցանկը հանդիսանում է ֆինանսական ոլորտի գործընկերների հուսալիության ճանաչված և վստահելի չափանիշ: Հաղթողներն ընտրվել են` հիմք ընդունելով Moody's, Standard & Poor's և Fitch գործակալությունների կողմից աշխարհի 1000 ամենախոշոր բանկերին  տրված արտարժութային երկարաժամկետ վարկանիշների վերլուծությունը և գնահատումները:

Lorem Ipsum is simply dummy text of the printing and typesetting industry.2021-10-12 13:57:35
Global Finance names Ameriabank as the Safest Bank in Armenia for 2021 in its 30th annual ranking of the World’s Safest Banks, which honors institutions that stand out for strength and resilience.
“The past year demonstrates the resilience of the banking sector, which stood as a bulwark against collapse during the coronavirus pandemic, supplying critical emergency funding as well as, in many cases, emergency equipment and supplies,” said Joseph Giarraputo, publisher and editorial director of Global Finance. “The safest banks are paragons of stability, and continue to provide necessary support for governments and communities as they seek to recover from pandemic’s economic shocks.”
“We are honored to receive this reputable award amid these challenging times,” Artak Hanesyan, CEO of Ameriabank, commented. “As the largest financial institution in Armenia, we felt utterly responsible during the pandemic, responding very quickly and supporting people, businesses and communities. Our strong capitalization, funding, and liquidity positions, combined with our ability to assess and manage risk during crisis times, helped us to not only withstand but to emerge stronger than before.”
Global Finance’s annual rankings of the World’s Safest Banks has been the recognized and trusted standard of financial counterparty safety for 30 years already. Winners are selected based on a proprietary methodology that incorporates long-term foreign currency debt ratings by Fitch, Moody’s and Standard & Poor’s.