Սույն թվականի դեկտեմբերի 12–ին՝ քաղաքացիական հագուստներով մի խումբ ադրբեջանցիներ իբր բնապահպաններ ու բնապահպանական նպատակով, փակել են Ստեփանակերտ-Գորիս մայրուղին, դա Արցախն Հայաստանին ու արտաքին աշխարհին կապող միակ ճանապարհն է։ Այդ ճանապարհը փակելու հետևանքով ընդհատված է Շուշիի շրջանի Լիսագոր, Մեծ շեն, Հին շեն և Եղցահող գյուղերի տրանսպորտային կապը մայրաքաղաք Ստեփանակերտի հետ։
Նույն օրը Արցախի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարությունը ադրբեջանական կողմի քայլը որակեց սադրիչ գործողություն և Բաքվի ցեղասպան քաղաքականության հերթական դրսևորում։
Արցախի Ազգային ժողովը հայտարարեց, որ Արցախի խաղաղ բնակչության նկատմամբ ֆոսֆորային ռումբեր օգտագործած ադրբեջանցիները բնապահպանական պատրվակով արգելափակել են Ստեփանակերտ-Գորիս կյանքի ճանապարհը`նոյեմբերի 9(10)-ի եռակողմ համաձայնագրով միջանցքի կարգավիճակ ստացած մայրուղին:
Մեկ օր անց Արցախի խորհրդարանը բարձրաձայնել է Արցախի բնակչության հումանիտար աղետի սպառնալիքի մասին։
Բնապահպանական նպատակով քողարկված իր ծրագրերն իրականացող Ադրբեջանը ճանապարհը փակելու երկրորդ օրը դադարեցրել էր նաև գազամատակարարումը, որը որևէ առնչություն չունի անգամ իր շինծու նպատակի հետ։ Դա խոչընդոտ հանդիսացավ դպրոցականների և ուսանողների կրթության իրավունքն իրացնելու համար․ Արցախի Հանրապետության կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարությունը հայտնեց, որ Ադրբեջանի կողմից Արցախի Հանրապետությունը սնուցող միակ գազատարի աշխատանքը խափանելու պատճառով դեկտեմբերի 14-ից ժամանակավորապես կդադարեցվեն այն ուսումնական հաստատությունների պարապմունքները, որոնք ջեռուցվում են գազով։ Գազամատակարարումը վերականգնվեց միայն դեկտեմբերի 16–ին, դեկտեմբերի 19-ից վերսկսվեցին պարապմունքները բոլոր այն կրթական հաստատություններում, որտեղ ուսումնական գործընթացը դադարեցվել էր։
Ադրբեջանի կողմից Արցախը Հայաստանին և արտաքին աշխարհին կապող միակ ճանապարհը՝ Լաչինի միջանցքը արգելափակելու պատճառով 1100 քաղաքացիական անձինք, որից 270-ը անչափահաս, չեն կարողանում վերադառնալ իրենց տները:
Դեկտեմբերի 20–ի դրությամբ՝ Արցախը Հայաստանին կապող միակ ճանապարհը Ադրբեջանի կողմից արգելափակելու պատճառով ԱՀ առողջապահության նախարարության ենթակայության տակ գործող բուժհաստատություններում շարունակում են դադարեցված մնալ պլանային վիրահատությունները։
«Արևիկ» բուժմիավորումում 13 երեխա գտնվում է ռեանիմացիոն և նորածնային բաժանմունքներում: Նրանցից 4 ամսական փոքրիկի առողջական վիճակը, ում մոտ ախտորոշվել էր «Վիսցերալ լեյշմանիոզ», շարունակում է մնալ ծանր:
Միջազգային կառույցների հորդորիներին Ադրբեջանն ականջալուր չի եղել, Լաչինի միջանցքը շարունակում է փակ պահել՝ այդպիսով հումանիտար աղետի առաջ կանգնելու վտանգ ստեղծելով աշխարհից կտրված և 21–րդ դարում շրջափակման մեջ գտնվող 120000 քաղաքացու համար, կոպտորեն խախտելով մարդու իրավունքներն ու հիմնարար ազատությունները։ Արցախի արտաքին գերատեսչությունը շարունակում է դիմել միջազգային կառույցներին, որ ճնշեն անմարդկային քայլեր անող Ադրբեջանին և պաշտպանված լինեն արցախցիների իրավունքները։

12 декабря этого года группа азербайджанских «экологов» в штатском, якобы в экологических целях, перекрыла единственную дорогу, соединяющую Арцах с Арменией и внешним миром, трассу Степанакерт-Горис. В результате закрытия этой дороги прервано транспортное сообщение сел Лисагор, Мец Шен, Хин Шен и Егцаох Шушинского района со столицей Степанакертом.
В тот же день МИД Республики Арцах расценил действия азербайджанской стороны как провокацию и очередное проявление геноцидной политики Баку.
Национальное Собрание Арцаха заявило, что азербайджанцы, применявшие против мирного населения Арцаха фосфорные бомбы, под предлогом защиты окружающей среды перекрыли дорогу жизни Степанакерт-Горис, автомагистраль, которой трехсторонним соглашением 9(10) ноября получил статус коридора.
Днем позже парламент Арцаха заявил об угрозе гуманитарной катастрофы для народа Арцаха.
На второй день закрытия дороги Азербайджан, реализующий свои планы под видом защиты окружающей среды, также прекратил подачу газа. Это было препятствием для школьников и студентов в реализации их права на образование.
Министерство образования, науки, культуры и спорта Республики Арцах сообщило, что в связи с прекращением Азербайджаном работы единственного газопровода, питающего Республику Арцах, занятия в учебных заведениях, отапливаемых газом, будут временно приостановлены с 14 декабря.
Газоснабжение было восстановлено только 16 декабря, занятия возобновились 19 декабря во всех учебных заведениях, где был остановлен учебный процесс.
1100 мирных жителей, 270 из которых несовершеннолетние, не могут вернуться в свои дома из-за блокирования Азербайджаном Лачинского коридора. По состоянию на 20 декабря в связи с блокировкой Азербайджаном единственной дороги, соединяющей Арцах с Арменией, плановые операции в медицинских учреждениях, действующих в ведении Министерства здравоохранения РА, по-прежнему приостановлены.
13 детей находятся в отделениях реанимации и новорожденных в медсанчасти "Аревик". Состояние здоровья 4-месячного ребенка, у которого диагностирован висцеральный лейшманиоз, остается критическим.
Азербайджан не внял призывам международных организаций, продолжает держать Лачинский коридор закрытым, тем самым создавая риск гуманитарной катастрофы для 120 тысяч граждан, отрезанных от мира и находящихся в осадном положении в 21 веке, грубо нарушая права человека и фундаментальные свободы.