Վիվա-ՄՏՍ-ի աջակցությամբ, ՏՀՏ գործատուների միության և Հայաստանի ազգային պոլիտեխնիկական համալսարանի (ՀԱՊՀ) համատեղ ջանքերով, համալսարանի 9-րդ մասնաշենքում բացվել է վերանորոգված և IoT լաբորատորիայի վերածված երկու լսարան: Նոր սարքավորումներով հագեցած լսարանները կրթական մոտիվացնող միջավայր են ապահովում:
Հինգ տարվա ընթացքում՝ 2019 թվականից մինչև օրս, ուսանողների և ստարտափների համար կրթական ժամանակակից պայմաններ ապահովելու նպատակով, գործընկեր կազմակերպությունները 11 լսարան և համատեղ աշխատանքի տարածք են բացել ՀԱՊՀ-ում: Վիվա-ՄՏՍ-ն այդ նպատակով ներդրել է 184 մլն դրամ:
Կրթական ժամանակակից պայմաններով լսարանների գործարկմանը մասնակցել են կառավարության ներկայացուցիչներ, բուհի  ռեկտորը և պրոֆեսորադասախոսական կազմը, Վիվա-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրենն ու ներկայացուցիչներ, ՏՀՏ գործատուների միության խորհրդի անդամները, գործադիր տնօրենը և միության այլ անդամներ։
ՀՀ Էկոնոմիկայի նախարարի տեղակալ Ռաֆայել Գևորգյանը ողջույնի խոսքում նշել է, որ կրթության և բիզնեսի միջև կապերի ամրապնդման համար կարևոր են ոչ միայն համապատասխան ենթակառուցվածքների ստեղծումը, այլ նաև մասնավոր հատվածի հետ համագործակցությամբ կրթական ծրագրերի մշակումը և ներդրումը, որոնք առավելապես կհամապատասխանեն շուկայի փոփոխվող պահանջներին։ Նախարարի տեղակալը կարևորել է նաև տնտեսական աճի ներառականության ապահովման գործում տեխնոլոգիաների նշանակությունը։ Մասնավորապես, նա ուշադրություն է հրավիրել դրանց կիրառության անհրաժեշտությանը տնտեսության տարբեր ճյուղերում, ինչին ուղղված քայլ է նաև Վիվա-ՄՏՍ-ի ու ՏՀՏ գործատուների միության աջակցությամբ Հայաստանի ազգային պոլիտեխնիկական համալսարանում նոր ստեղծված կենտրոնը:
«Հաճելիորեն զարմացած եմ, քանի որ ինքս 1997-ից մինչև 2006 թթ. հենց այս հարկերում եմ անցել բակալավրից մինչև մագիստրոս, այնուհետև՝ թեզի պաշտպանության Ճանապարհը:  Շատ հաճելի է տեսնել միջավայրի փոփոխությունն ու ՏՀՏ միության և Վիվա-ՄՏՍ-ի համագործակցությունը: Իրականում, կրթական միջավայրի փոփոխությունը, դրա՝ ժամանակի պահանջներին, մտածողությանն ու  ինովացիոն տեխնոլոգիաներին համապատասխանեցնելը ոչ միայն կարևոր է, այլև՝ անհրաժեշտ: Կարծում եմ՝ այն, ինչ այստեղ ստեղծվել է տարիների ընթացքում, կմոտիվացնի ուսանողներին և կնպաստի ավելի մեծ հոսքի ձևավորմանը՝ բնական գիտությունների  և ինժեներության ուղղությամբ: Դա ռազմավարական կարևոր ուղղություն է մեր պետության համար»,- ասել է բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարի տեղակալ Ռուբեն Սիմոնյանը:
«Եթե կրթական համակարգը ճկուն չլինի՝ երիտասարդությունը պարզապես հետ կմնա ժամանակակից աշխարհի զարգացումներից: Այդ ամենը թույլ չտալու համար, մենք մեր գործընկեր կազմակերպությունների հետ գործնական քայլեր ենք կատարել տարիներ առաջ: Մեր ուշադրության կենտրոնում է եղել և´ մատուցվող նյութի բովանդակությունն ու դրա պահանջված լինելը, և´ մոտիվացնող միջավայրի ստեղծումը: Ամեն ինչ պետք է լինի տրամադրող, զարգացնող և ժամանակակից: Այս լսարանում սովորելու են IoT լուծումներ մշակող մասնագետներ: Այսօր շատերն են լսում «Իրերի ինտերնետ» արտահայտությունը: Ավելին, արդեն ոչ ոքի հնարավոր չէ զարմացնել բջջայինով «խելացի տուն» կամ «խելացի այգի» կառավարելու հնարավորությամբ: Սա այնպիսի ոլորտ է, որտեղ տեխնոլոգիաները միահյուսված են մարքեթինգի, տվյալագիտության (data science), վաճառքների ու բիզնես-ռազմավարության հետ: Կրթական միջավայրը պետք է լինի տրամադրող, լաբորատորիաները՝ հագեցած, դասավանդողները՝ փորձառու, դասավանդման նյութը՝ գործնականում փորձարկված: Կրթական համակարգը պետք է թողարկի պահանջարկված մասնագետների, և այս գործում մեծ է բուհ-բիզնես կապի անընդհատությունը: Մենք հենց դրա համար ենք այստեղ»,- ասել է Վիվա-ՄՏՍ գլխավոր տնօրեն Արմեն Ավետիսյանը:
«2019 թվականից սկսած, Վիվա-ՄՏՍ-ի կորպորատիվ սոցիալական պատասխանատվության ծրագրերի շրջանակում, ՏՀՏ գործատուների միության և Հայաստանի ազգային պոլիտեխնիկական համալսարանի համատեղ ջանքերով, վերանորոգել ենք ՀԱՊՀ 9-րդ մասնաշենքի 7-րդ հարկի լսարանները՝ դրանք հագեցնելով համակարգիչներով և այլ սարքավորումներով, որոնք անհրաժեշտ են ժամանակակից ուսուցում կազմակերպելու համար։ Մենք շատ հպարտ ենք կատարած աշխատանքի համար և այս ծրագիրը փորձում ենք ավարտին հասցնել։ Նշեմ, որ արդեն իսկ վերանորոգել ենք 11 լսարան և դրանք ապահովել մոտավորապես 100 համակարգչով և այլ սարքավորումներով։ Այսպիսի կրթական միջավայր ստեղծելով՝ մենք փորձում ենք մոտիվացնել ուսանողներին սովորելու և նոր գաղափարներ առաջ բերելու հարցում։ Շատ կարևոր է այսպիսի մոդելները ներդնել նաև այլ համալսարաններում։ Կցանկանայի նաև կարևորել մասնավոր հատված-բուհ և Միության երկու անդամների՝ ՀԱՊՀ-ի և Վիվա-ՄՏՍ-ի համագործակցությունը, որը փայլուն օրինակ է համագործակցության համատեքստում»,- ասել է ՏՀՏ գործատուների միության գործադիր տնօրեն Էդուարդ Մուսայելյանը:
«Պետք է նշեմ, որ այս ծրագրերը նպաստելու են տեղեկատվական ու հաղորդակցային տեխնոլոգիաների ուղղությամբ մասնագիտացում ստացող ուսանողների մրցունակ կրթության կազմակերպմանը և սա հնարավորություն է` լաբորատոր ենթակառուցվածքների և պայմանների ապահովմամբ կազմակերպելու որակյալ կրթություն: Ցանկացած առիթով խոսում ենք նորարարության, խելացի լուծումների, թվայնացման մասին: Մենք ապահովում ենք ընթացքը, որպեսզի մեր ուսանողները հնարավորություն ունենան մրցունակ կրթության արդյունքում ապագայում ստեղծել այնպիսի նորարարություն, որը կնպաստի երկրի թվայնացմանը, մասնավոր բիզնեսի գործունեության որակի բարձրացմանը: Ծրագիրն իրականացվել է ՏՀՏ գործատուների միության, Վիվա-ՄՏՍ ընկերության և ՀՊՃՀ համատեղ ջանքերով և այս եռամիասնությունը վստահություն է ստեղծում, որ համագործակցությունը կլինի շարունակական», - ասել է համալսարանի ռեկտոր Գոռ Վարդանյանը:
Միջոցառման ընթացքում կայացել է նաև «Հեռահաղորդակցություն և կապ, IoT համակարգեր» դպրոցական ծրագրի շնորհանդեսը։ Ըստ էության, սա 2015 թվականից մեկնարկած կարևոր գործընթացի ձեռքբերում է: Համատեղ ջանքերով, ԿԳՄՍ նախարարությունը, Վիվա-ՄՏՍ-ը, «Սինոփսիս Արմենիա», «Յունիքոմփ» ընկերությունները և ՏՀՏ գործատուների միությունն ավագ դպրոցներում սկսել են իրականացնել ՏՀՏ առարկաների ուսուցման ծրագիր, որը երկարաժամկետ ներդրում է ՏՀՏ ոլորտում երիտասարդների մասնագիտացման ուղղությամբ:
Միջոցառման ընթացքում ցուցադրվել և փորձարկվել է լաբորատոր 3 ստենդ՝ «Խելացի տուն», «Պաշտպանված տուն» և «Խելացի այգի»։

При поддержке Вива-МТС, совместными усилиями Союза работодателей ИКТ и Национального политехнического университета Армении, в 9-м корпусе университета открылись два отремонтированных и преобразованных в IoT-лабораторию класса. Оснащенная новым оборудованием лаборатория создает способствующую учебному процессу среду.
За последние пять лет, в целях обеспечения современных условий обучения для студентов и стартапов, партнерские организации открыли в вузе 11 аудиторий и коворкинг пространств. С этой целью компания Вива-МТС инвестировала 184 миллиона драмов.
В церемонии открытия лаборатории приняли участие представители правительства, ректор и преподаватели вуза, генеральный директор и представители Вива-МТС, члены правления Союза работодателей ИКТ, исполнительный директор союза, а также другие члены организации.
«Я приятно удивлен увиденным, ведь с 1997 по 2006 гг. я прошел путь от бакалавриата до магистратуры, а затем и защитил диссертации именно здесь. Очень приятно видеть изменение в политехническом и сотрудничество Союза ИКТ и Вива-МТС. На самом деле менять образовательную среду - адаптировать ее к требованиям времени, мышления и инновационных технологий не только важно, но и необходимо. Думаю, что созданное здесь за эти годы поднимет мотивацию студентов и будет способствовать интересу к естественным наукам и инженерному делу. Это стратегически важное направление для нашей страны", - заявил заместитель министра высокотехнологичной промышленности Рубен Симонян.
«Гибкая система образования помогает молодежи идти в ногу с требованиями современного мира. Именно поэтому много лет назад мы, в партнерстве с другими организациями, предприняли необходимые шаги. В центре особого внимания остаются содержание и актуальность учебных материалов, а также создание благоприятной среды для обучения. Наша цель − вдохновлять, способствовать расширению возможностей роста и помогать соответствовать современным требованиям. В этой аудитории будут готовиться будущие разработчики IoT-решений. Сегодня многие наслышаны о таком понятии как «интернет вещей». Более того, сегодня уже никого не удивить возможностью управления «умным домом» или «умным садом» через мобильный телефон. Это область, где технологии переплетаются с маркетингом, наукой о данных (data science), продажами и бизнес-стратегией. Образовательная среда должна быть благоприятной, лаборатории должны быть оборудованы, преподаватели - опытны, а учебный материал проверен на практике. Система образования должна готовить востребованных специалистов, и в этом деле большое место занимает непрерывная связь между вузами и бизнесом. Именно поэтому мы здесь», − заметил генеральный директор Вива-МТС Армен Аветисян.
«В рамках программ корпоративной социальной ответственности, осуществляемых Вива-МТС, а также совместными усилиями Союза работодателей ИКТ и Национального политехнического университета Армении, для обеспечения современного образовательного процесса были отремонтированы и оснащены компьютерами и другим необходимым оборудованием аудитории на 7-м этаже 9-го корпуса вуза. Мы очень гордимся проделанной работой и хотим довести этот проект до конца. Должен отметить, что мы уже отремонтировали 11 аудиторий, оснастили их примерно 100 компьютерами и другим оборудованием. Создавая такую образовательную среду, мы стараемся мотивировать студентов учиться и выдвигать новые идеи. Очень важно внедрять подобные модели и в других университетах. Я также хотел бы отметить сотрудничество между частным сектором и университетами, а также сотрудничество между двумя членами Союза - Политехнического университета и компании Вива-МТС, т.к. подобное партнерство является в данном контексте отличным примером», − сказал исполнительный директор Союза работодателей ИКТ Эдуард Мусаелян.
«Должен отметить, что данные программы будут способствовать организации конкурентоспособного обучения студентов, специализирующихся в области информационных и коммуникационных технологий, а это - возможность организовать качественное обучение путем предоставления лабораторной инфраструктуры и условий. Мы говорим об инновациях, умных решениях, цифровизации. Мы обеспечиваем процесс для того, чтобы наши студенты имели возможность в будущем в результате конкурентоспособного образования создавать такие инновации, которые будут способствовать цифровизации страны, повышению качества частной предпринимательской деятельности. Проект реализован совместными усилиями Союза работодателей ИКТ, компании «Вива-МТС» и Национального политехнического университета, и этo трехстороннее сотрудничество вселяет уверенность в том, что оно будет продолжительным», - сказал ректор Национального политехнического университета Гор Варданян.
В рамках мероприятия также состоялась презентация школьной программы «Телекоммуникации и связь, системы интернета вещей». По сути, это достижение – часть важного процесса, начавшегося в 2015 году. Министерство ОНКС, Вива-МТС, компании «Synopsys Армения», «Unicomp», а также Союз работодателей ИКТ приступили к совместной реализации программы предметной подготовки по ИКТ в средних школах, являющейся долгосрочной инвестицией для специализации молодежи в сфере ИКТ.
В ходе мероприятия были продемонстрированы и протестированы лабораторные стенды «Умный дом», «Защищенный дом» и «Умный сад».